Διπλό ουσίας για τον Άρη Θήβας

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Διπλό ουσίας! Κονίστρες-Άρης Θήβας 61-72

Ο Άρης ήταν σοβαρός και ουσιαστικός, φτάνοντας στη νίκη με 61-72 απέναντι στις Κονίστρες, αποφεύγοντας τις παγίδες, καθώς η ομάδα του Ιμπέζα έχει δείξει μέχρι σήμερα πως μπορεί να βάλει δύσκολα και στις ομάδες από το…πάνω ράφι!

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς πάντα να είναι ασφαλείας, αλλά στην τελευταία περίοδο κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να φτάσουν στη νίκη με 61-72.

Μέχρι το 8′ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (12-14), αλλά ένα ξέσπασμα της ομάδας του Ματσαγγούρα έδωσε τη δυνατότητα στον Άρη να κλείσει την πρώτη περίοδο μπροστά με 15-23.

Οι Κονίστρες όμως δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 24-27 στο 14′ και 32-33 στο 17′ για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 34-39.

Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Ματσαγγούρα έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη όταν προηγήθηκαν με 48-54 στο 30′ ενώ στην τελευταία περίοδο πήγαν γρήγορα τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (50-59 στο 33′), ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς μέχρι το +15 του 36′ (52-67) φτάνοντας τελικά στη νίκη με 61-72.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χαϊνά-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 34-39, 48-54, 61-72.