Δείτε στιγμιότυπα που μας… ταξιδεύουν από την «Πανσέληνο του χιονιού»
Το βράδυ της Κυριακής 9 Φεβρουαρίου έκανε την εμφάνιση της στον νυχτερινό ουρανό η πρώτη υπερπανσέληνος για το 2020 και οι εικόνες από τη χώρα μας και την Αθήνα ήταν μαγευτικές.
Αυτή η πανσέληνος είναι μεγαλύτερη και φωτεινότερη από το συνηθισμένο, καθώς η τροχιά της θα βρίσκεται πλησιέστερα στη γη. Λέγεται και «Πανσέληνο του χιονιού».
Το φεγγάρι έφθασε στην κοντινότερη απόσταση από τη Γη (360.461 χιλιόμετρα) το βράδυ της Δευτέρας (στις 22:28 ώρα Ελλάδας). Η Σελήνη ακολουθεί μια ελλειπτική τροχιά και η απόστασή της από τον πλανήτη μας δεν είναι σταθερή.
![](https://i0.wp.com/www.altsantiri.gr/wp-content/uploads/2020/02/%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-2020_4.jpg?w=640&ssl=1)
Η μέση απόσταση Γης – Σελήνης είναι περίπου 384.400 χιλιόμετρα, αλλά αυξάνεται κατά 5% περίπου στο απόγειο (μέγιστη απόσταση) και μειώνεται κατά 5% στο περίγειο (ελάχιστη απόσταση). Στις 26 Φεβρουαρίου, που θα βρίσκεται στο απόγειο του, το φεγγάρι θα απέχει από τη Γη σχεδόν 406.300 χιλιόμετρα.
Στη Βόρεια Αμερική αυτή η πανσέληνος της χρονιάς ήταν γνωστή από παλιά ως «πανσέληνος του χιονιού» (επειδή συνήθως χιόνιζε πολύ τέτοια εποχή) ή «πανσέληνος της πείνας» (επειδή το κυνήγι ήταν δύσκολο λόγω του χιονιού και του κρύου) ή «πανσέληνος της αρκούδας» (γιατί έβγαινε…παγανιά). Το 2020 θα υπάρξουν άλλες τρεις υπερπανσέληνοι.
![](https://i0.wp.com/www.altsantiri.gr/wp-content/uploads/2020/02/%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-2020_1.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.altsantiri.gr/wp-content/uploads/2020/02/%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-2020_2.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.altsantiri.gr/wp-content/uploads/2020/02/%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-2020_3.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.altsantiri.gr/wp-content/uploads/2020/02/%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-2020_5.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.altsantiri.gr/wp-content/uploads/2020/02/%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-2020_6.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.altsantiri.gr/wp-content/uploads/2020/02/%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-2020_7.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/www.altsantiri.gr/wp-content/uploads/2020/02/%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF%CF%82-2020_8.jpg?w=640&ssl=1)
Φωτογραφίες: intimenews.gr