Τσιτσιπάς – Ίμερ 5-1 (6-4)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δίνει τον επόμενό του αγώνα για το Australian Open με αντίπαλο τον Μίκαελ Ίμερ (Eurosport 1). Η αναμέτρηση του 22χρονου τενίστα, νούμερο 6 στον κόσμο, με τον Σουηδό Νο 95 στον κόσμο διεξάγεται για τη φάση των «32» στην John Cain Arena.

Ο νικητής του αγώνα θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον νικητή του ζευγαριού Ματέο Μπερετίνι-Καρέν Χατσάνοφ.

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν υπερασπίζοντας το σερβίς τους (2-2). Στο έκτο γκέιμ ο Τσιτσιπάς έφτασε δύο φορές στο μπρέικ πόιντ, όμως έχασε την ευκαιρία να ολοκληρώσει το «σπάσιμο» του σερβίς του Σουηδού (3-3). Μετά το 4-4 ο Στέφανος δεν έχασε ούτε έναν πόντο και με μπρέικ στο δέκατο γκέιμ κέρδισε το πρώτο σετ με 6-4.

Το δεύτερο μπρέικ για τον Τσιτσιπά δεν άργησε να έρθει. Στο τέταρτο γκέιμ του δεύτερου σετ ο Έλληνας πρωταθλητής «έσπασε» το σερβίς του Σουηδού και απέκτησε προβάδισμα, καθώς προηγήθηκε με 3-1.