Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκη-θρίαμβος! Εθνικός Λιβαδειάς-Τρίκαλα 69-56

Ο Εθνικός Λιβαδειάς στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση έφτασε σε μια μεγάλης σημασίας νίκη απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη μέχρι και σήμερα ομάδα των Τρικάλων, επικρατώντας με 69-56!

Οι νεοφώτιστοι, με ”όπλο” για μια ακόμα αγωνιστική την πολύ καλή τους άμυνα, περιόρισαν τα Τρίκαλα στους 56 πόντους και βρίσκοντας λύσεις αυτή τη φορά και στην επίθεση, κατάφεραν να φτάσουν δίκαια και σχετικά άνετα στη νίκη με 69-56, στην πρώτη μεταξύ άλλων φετινή εμφάνιση του Βουκαντίνοφ, που αγωνίστηκε για λίγο στην αρχή του αγώνα!

Ο Εθνικός προηγήθηκε με 19-12 στο 10′ και 37-34 στο ημίχρονο. Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε στη γ’ περίοδο όταν ο Εθνικός με σούπερ άμυνα περιόρισε τα Τρίκαλα στους 7 πόντους, ξέφυγε με 52-41 και διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη με 69-56, πετυχαίνοντας τη δεύτερη φετινή του νίκη στη Β’ Εθνική, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από 4 αγωνιστικές.

Διαιτητές: Κονταράτος-Δελαγραμμάτικας-Κούλης Κ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 37-34, 52-41, 69-56.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μάρκου): Γαρμπής 24 (4), Δημητριάδης 15 (2), Μαράντος 4, Καρακατσάνης 4, Μέξης 13, Ματζιώρης 2, Βουκαντίνοφ 3 (1), Σιδέρης 3, Νταλλής 1, Κόλλιας, Φίκας.
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φόρος Χ.-Φόρος Α.): Βαβάτσικος 10, Τσιαβές 1, Αναγνωστόπουλος 9, Νέσης 7(1), Μπαλόπουλος 8, Μπουργάνος 2, Ουάμπα 6, Πρέκας, Γεωργάκης, Κολότσιος 6 (2), Αργυρούλης 7.