Μέσα σε κλίμα κατάνυξης τελέστηκε χθες το απόγευμα στους ναούς, η ακολουθία του Ακάθιστου Ύμνου.
Οι τέσσερις πρώτες στάσεις ψάλλονται κάθε Παρασκευή, ενώ την πέμπτη Παρασκευή ψάλλεται ολόκληρος ο Ακάθιστος Ύμνος, ο οποίος αποτελεί ένα αριστούργημα της βυζαντινής υμνογραφίας.
Στον Ιερό Ναό Αγίου Κωνταντίνου και Ελένης στην Αλίαρτο,τον Ακάθιστο Ύμνο τέλεσε ο εφημέριος του ναού π.Κωνσταντίνος με το εκκλησίασμα να παρακολουθεί με κατάνυξη την ακολουθία και έψαλε τους χαιρετισμούς στην Υπεραγία Θεοτόκο.
Δείτε βίντεο,φωτογραφίες
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/04/20240419_205149-1.jpg?resize=640%2C360&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/04/Στιγμιότυπο-πλήρους-οθόνης-2042024-104435-πμ.bmp.jpg?resize=505%2C457&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/04/Στιγμιότυπο-πλήρους-οθόνης-2042024-104219-πμ.bmp.jpg?resize=509%2C704&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/04/Στιγμιότυπο-πλήρους-οθόνης-2042024-104425-πμ.bmp.jpg?resize=518%2C597&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/04/Στιγμιότυπο-πλήρους-οθόνης-2042024-104231-πμ.bmp.jpg?resize=518%2C604&ssl=1)