Α2 Elite League: Νικητής στο ντέρμπι! Ερμής Σχηματαρίου-Έσπερος My ΚΤΕΟ Λαμίας 81-75

Πρεμιέρα στην Elite League με το μεγάλο τοπικό ντέρμπι και τον Ερμή να είναι ο νικητής, καθώς επικράτησε με 81-75 του Έσπερου My ΚΤΕΟ Λαμίας, σε ένα αγώνα που είχε καλή ποιότητα αλλά και πάθος για τη νίκη και από τις δύο πλευρές.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Έσπερο να ακολουθεί από κοντά και να διαμαρτύρεται έντονα προς το τέλος για τη φάση των 5” όταν με το σκορ στο 78-75 οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ προσπάθεια για κλέψιμο στον Δημητριάδη.

Ο Ερμής με τον αέρα του γηπεδούχου προηγήθηκε με 6-0 αλλά γρήγορα ο Έσπερος ισορρόπησε καταφέρνοντας να προσπεράσει για πρώτη φορά στο 8′ με 14-16 με το πρώτο 10λεπτο να ολοκληρώνεται με 22-16 με ένα επιμέρους 8-0 των γηπεδούχων.

Με τρίποντο του Τζόλου ο Ερμής ξέφυγε στο 15′ με 32-25 για να διατηρήσει αυτή τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με 42-35!

Στη γ’ περίοδο ο Ερμής πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα με 51-39, αλλά ο Έσπερος ”ροκάνισε” και πάλι τη διαφορά με τον Παπαντωνίου να μειώνει σε 53-50 και τον Ερμή να κλείνει το γ’ 10λεπτο και πάλι στο +7 (60-53).

Στο 34′ ο Σάμαρτζιτς πέτυχε το 71-62, με τον Άλλεν να μειώνει με τρίποντο σε 71-67 στο 36′.

Ο Χουχούμης με τρίποντο μείωσε σε 73-70, αλλά ο Τζόλος απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 76-70 στο 1:40 για τη λήξη.

O Χουχουμης μείωσε σε 78-75 στα 5” για τη λήξη, οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα αλλά χρεώθηκαν με φάουλ, με τον Σοφογιάννη να διαμαρτύρεται έντονα και να χρεώνεται με τεχνική ποινή, με τον Τζόλο να ευστοχεί στη βολή της ποινής και τον Δημητριάδη με 2/2 βολές να γράφει το 81-75 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Ζιώγας-Παπαδόπουλος Χρ.-Μπον.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 42-35, 60-53, 81-75.