Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας Λιβαδειάς!!!

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Απόλλων Λιβαδειάς-Γ.Σ. Ιτέας 69-65’

Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 69-65

Μεγάλο ντέρμπι στη Λιβαδειά που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη στις λεπτομέρειες απέναντι στον Γ.Σ. Ιτέας με 69-65!

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε όλο το πρώτο ημίχρονο, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 13-14 και το πρώτο μισό του αγώνα με 28-29.

Η Ιτέα ξέφυγε με 41-50 στο 28′ βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση όμως ο Απόλλωνας αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 8-1 μέσα σε 2′ βρέθηκε στο ημίχρονο και πάλι μέσα στον αγώνα (49-51).

Το σερί της Λιβαδειάς έφτασε στο 15-1 για να προηγηθεί με 56-51 ενώ στο 37′ το σκορ ήταν 63-55.

Η Ιτέα αντέδρασε και μείωσε σε 65-62 όμως οι γηπεδούχοι ψύχραιμοι στο τέλος έφτασαν στη νίκη με 69-65.

Για τους νικητές οι Ντάλλιος και Σκαλτσάς σημείωσαν 28 και 24 πόντους αντίστοιχα, βοηθώντας τον Απόλλωνα που στερήθηκε τις υπηρεσίες των Τερματζίδη και Μεργούπη, να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Καραμπιτσάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-14, 28-29, 49-51, 69-65.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 1, Φρυγανάς 8, Γκιζίμης, Κωτσαδάμ, Μπουζίκας, Στάντζος, Σταυλιώτης, Παππάς 7 (1), Καρφάκης 1, Μουντζούρης, Ντάλλης 28, Σκαλτσάς 24.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης):  Αναγνωστάκος, Παπαδημητρίου, Γεωργαντάς 12, Αγγελόπουλος 5 (1), Ευθυμίου 7 (1), Δημητρίου 15 (1), Σταύρου 21 (3), Μπαντελάς 5.