Ντέρμπι για γερά νεύρα-ΚΑΔΜΟΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 74-71

Α’ ΕΣΚΑΣΕ

Στην παράταση μπήκε σε τροχιά playoffs!

ΚΑΔΜΟΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 74-71

Αν στο μπάσκετ υπήρχε ισοπαλία αυτό θα ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα, όμως κάτι τέτοιο δεν ισχύει στο μπάσκετ, με τον Κάδμο να είναι εκείνος που πήρε το ροζ φύλλο αγώνος μετά από 5λεπτη παράταση απέναντι στον ΓΑΣ Βασιλικού με 74-71, φτάνοντας τις 6 συνεχόμενες στη σεζόν!

Μεγάλο ντέρμπι, για γερά νεύρα, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ, με μεγάλα σουτ και από τις δύο ομάδες, με νεύρα ιδίως στο φινάλε!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ντέρμπι και προηγήθηκαν με 14-21 και 18-25 όμως από εκεί και πέρα το ματς πήγε στον πόντο!

Στο ημίχρονο το Βασιλικό ήταν μπροστά με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (29-30), με τον Κάδμο να ξεφεύγει με 44-35 και 53-46 στο 30′.

Γρήγορα οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης ισοφαρίζοντας σε 57-57 στο 36΄. Ο Κάδμος πήγε και πάλι στο +5 στο 38′ (62-57), για να έρθει κάπου εκεί ο Κώνστας και με τρίποντη βόμβα να βάλει μπροστά τον ΓΑΣ Βασιλικού με 62-64 στο τελευταίο λεπτό!

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 64-64 με 2/2 βολές του Αναστασίου στα 30”, το Βασιλικό έχασε την επίθεση και το ντέρμπι πήγε στην παράταση!

Με καλάθι και φάουλ του Αναστασίου ο Κάδμος στο 2:30 πέρασε μπροστά με 67-64, με τις δύο ομάδες να πάνε και πάλι στον πόντο (69-68,71-70).

Στο 73-70 (βολές Φλώτσιου) οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ με τον Κώνστα να διαμαρτύρεται ζητώντας αντιαθλητικό για να διαμορφωθεί με δύο βολές από τους Αναστασίου και Καψούλη το τελικό 74-71, με τους γηπεδούχους να φτάνουν για πρώτη φορά φέτος την 4η θέση στο βαθμολογικό πίνακα!

Από τους γηπεδούχους πολύ καλή εμφάνιση από τους Αναστασίου και Φλώτσιο ενώ από τον ΓΑΣ Βασιλικού εντυπωσιακός ήταν ο Τσίτσης με 20 (5) πόντους!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χαϊνά-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 29-30, 53-46, 64-64 (καν. διάρκεια), 74-71 (τελ. αποτελ.).

ΚΑΔΜΟΣ (Δεφίγγος-Αναστασίου): Θανάσαινας 5, Αναστασίου 24 (3), Κουτσούμπας 6 (1), Κάβουρας, Φλώτσιος 16 (2), Παπαδάκης 4, Ζυγομήτρος 9 (1), Μπόγρης Λ. 7, Χασάπης 2.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής, Ζήμπρας 2, Σκεμπές 9 (2), Καψούλης 8 (1), Κώνστας 4 (1), Τσίτσης 20 (5), Μπέλλος, Κατσαρός, Κικίδης Κ., Νασάκης 18 (1), Κατσαγώνας 2, Κικίδης Π. 8 (1).