Θρίλερ με 3 παρατάσεις- Αλίαρτος-Μαλεσίνα 95-96-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Θα μπορούσαν να…έπαιζαν ακόμα Αλίαρτος και Μαλεσίνα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, σε ένα από τα συγκλονιστικότερα ματς στην ιστορία του πρωταθλήματος, που για να βγάλει νικητή χρειάστηκαν 3 παρατάσεις!

Ήταν ένα ματς απ’ αυτά που…κατ’ εξαίρεση και στο μπάσκετ θα έπρεπε να υπάρχει η…ισοπαλία, με τις δύο ομάδες να ισορροπούν πάνω σε ένα τεντωμένο σχοινί και τελικά τη Μαλεσίνα πιο τυχερή στο τέλος, να φτάνει στη νίκη με 95-96 μετά από 55′ αγωνιστικά λεπτά!

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα στον αγώνα (8-8 στο 4′), η Μαλεσίνα κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 18-25 στο 10′ στηριζόμενη στην ευστοχία της στην επίθεση.

Η ομάδα του Δαδίτσιου διατήρησε το προβάδισμα και στη β’ περίοδο (27-32 και 39-45) για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-48.

Στο β΄ ημίχρονο η Αλίαρτος μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ για πρώτη φορά με 53-51 στο 23′ για να πάει στη συνέχεια ο αγώνας στον πόντο! Στο τέλος της γ’ περιόδου η ομάδα του Σκαλτσά βρέθηκε στο +2 (64-62) και κάπως έτσι πήγε και η συνέχεια!

Στο 76-76 το σκορ στο τέλος της κανονικής διάρκειας, 81-81 στο τέλος της πρώτης παράτασης, με τη Μαλεσίνα να ξεφεύγει με 84-88 στη δεύτερη παράταση, την Αλίαρτο να απαντάει με 6-0 για να προσπεράσει με 90-88 αλλά σιγά…μην έληγε το ντέρμπι! Η Μαλεσίνα ισοφάρισε σε 90-90 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην τρίτη παράταση εκεί που η Μαλεσίνα πήρε τελικά το διπλό με 95-96 μετά από σχεδόν 3 ώρες αγώνα μπάσκετ!

Διαιτητές: Χουγιάζος-Μασλατζίδης Λ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 44-48, 64-62, 76-76 (τελ. αποτελ.-καν. διάρκεια), 81-81 (α’ παράτ.), 90-90 (β’ παρατ.), 95-96 (γ’ παρατ.-τελ. αποτέλεσμα).

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς-Καρανάσος): Κατσιμίχας Π. 7, Σκυριανός 24, Κακοσαίος 7 (1), Γίτσας 2, Τσέκος 8, Σταγκίδης 10 (2), Λάζαρης 8, Κουμπές 20, Βλαχογιάννης 2, Χρυσοβέργης 2, Παπαδιάς 5.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος-Καραμίντζος): Χαρατσής 21 (1), Κανακάρης 7 (2), Βίγγος 9 (1), Καραστάθης 5, Μπλόντζος 18 (2), Τούντας 3, Φωτητζόγλου 15, Παπάνογλου 16 (1), Τσελεκούνης, Θεοδώρου 2.

Για τις φωτογραφίες από τον αγώνα, όπως ανέβηκαν στη σελίδα των γηπεδούχων, πατήστε ΕΔΩ