Ιστορική εκτός έδρας νίκη για την Αλίαρτο

Α’ ΕΣΚΑΣΕ
Πρώτη νίκη στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ!
ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ-ΑΛΙΑΡΤΟΣ 57-59

Πρώτη και συνάμα ιστορική νίκη για την Αλίαρτο στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, με την ομάδα του Σκαλτσά να επικρατεί στο κλειστό του Αλιβερίου των Κονιστρών με 57-59!

Μεγάλο ντέρμπι μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων, που από την αρχή μέχρι το τέλος πήγαινε πόντο-πόντο!

Η Αλίαρτος, που την προηγούμενη αγωνιστική έπαιξε τρεις παρατάσεις,…φλέρταρε και πάλι με το έξτρα 5λεπτο, για να πάρει όμως τη νίκη αυτή τη φορά με 57-59 με καλάθι στα 5” για τη λήξη!

Από την αρχή το ματς πήγαινε πόντο-πόντο! Οι εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ ήταν συνεχόμενες, χωρίς καμιά ομάδα να μπορέσει να πάρει διαφορά ασφαλείας στο σκορ, καθώς ποτέ το ντέρμπι δεν άνοιξε πάνω από τους 5 πόντους!

Στο 10λεπτο η Αλίαρτος προηγήθηκε με 14-15 και στο ημίχρονο οι Κονίστρες με 25-23!

Στον ίδιο ρυθμό και η συνέχεια με τις δύο ομάδες να πάνε χέρι-χέρι στο σκορ (40-42 στο 30’0 και τα πάντα να κρίνονται στο τέλος και στις λεπτομέρειες!

Στα 20” για τη λήξη ο Σκυριανός με βολή έκανε το 55-57, ισοφάρισαν οι Κονίστρες σε 57-57 για να πετύχει η Αλίαρτος το νικητήριο καλάθι στα 5” για τη λήξη διαμορφώνοντας το τελικό 57-59 καθώς στην τελευταία τους επίθεση οι Κονίστρες αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Αρτσίτας-Μασλατζίδης Λ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 25-23, 40-42, 57-59.