Νάτοι,νάτοι οι πρωταθλητές! Ερμής Σχηματαρίου-Τιτάνες Παλαμά 77-66

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Νάτοι οι πρωταθλητές! Ερμής Σχηματαρίου-Τιτάνες Παλαμά 77-66

Ο Ερμής Σχηματαρίου έφτασε σήμερα σε ένα στόχο που πριν από λίγα χρόνια έμοιαζε με ένα μακρινό όνειρο, κατακτώντας για πρώτη φορά στην ιστορία του την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία, γράφοντας την πιο χρυσή σελίδα!

Ο σημερινός αγώνας με τους Τιτάνες Παλαμά θα μείνει στην ιστορία όχι για το τελικό αποτέλεσμα και την 21η φετινή νίκη, αλλά για τη φιέστα τίτλου σε μια μέρα γιορτής για το μπάσκετ του Σχηματαρίου!

Το κλειστό γυμναστήριο γέμισε από νωρίς, η γιορτή ξεκίνησε αρκετά πριν το τζάμπολ, με τον Ερμή να φτάνει στο τέλος μιας εντυπωσιακής σεζόν που αναμφίβολα θα μείνει στην ιστορία!

Το αγωνιστικό σκέλος πέρασε σε δεύτερη μοίρα, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα (11-9 στο 5’), αλλά ένα…ξεπέταγμα του Ερμή, που βρήκε λύσεις από την περιφέρεια απέναντι τη ζώνη, τον έφερε μπροστά με 23-14 στο 8’ για να τελειώσει το πρώτο 10λεπτο με 26-14.

Στη β’ περίοδο ο Ερμής χαλάρωσε, δεν βρήκε λύσεις σε αυτό το διάστημα απέναντι στην άμυνα ζώνης και οι Τιτάνες μείωσαν σε 30-27 με επιμέρους σκορ 4-13, αλλά και στον πόντο (39-38) με τον Ερμή να κλείνει το πρώτο μέρος στο +3 (41-38).

Ο Ερμής ανέβασε στροφές στη γ’ περίοδο, με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Ζαρμακούπη πήγε στο 46-38 και λίγο αργότερα στο 51-40, με τον πολύ καλό Ζαρμακούπη σε αυτή την περίοδο να πετυχαίνει 5 ακόμα πόντους για το 60-49 του 30′.

Η τελευταία περίοδος βρήκε τον Ερμή να σταθεροποιεί τη διαφορά του σκορ σε διψήφια επίπεδα, για να προηγηθεί με 72-55 στο 35′ και να φτάσει πανηγυρικά στη νίκη και στην κατάκτηση του πρωταθλήματος της Β ΄Εθνικής και της ανόδου στην Α2, με τελικό σκορ 77-66 και με τον Παναγιώτη Τζαβέλα να κάνει για δεύτερη φορά φέτος την εμφάνιση του στο παρκέ, να αποθεώνεται από συμπαίκτες, αντιπάλους, διαιτητές και θεατές πετυχαίνοντας το δικό του καλάθι!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Καραμπιτσάκος-Τσάλας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 41-38, 60-49, 77-66.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Γιαννακόπουλος): Κυριακόπουλος 3 (1), Καρακατσάνης 2, Δουρούκης, Ζαρμακούπης 24 (3), Χατζηγιαννάκης 5 (1), Καλημέρης 8, Βεσκούκης 11 (1),  Καρακωνσταντάκης 5 (1), Χάλιος, Δημητριάδης 14 (1), Μπακέας 5 (1), Ζορμπάνος.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ (Πανάρας): Τσούμας Γ. 3 (1), Μάνος 9 (1), Σφακιανός 5 (1), Ξένος, Φιλιάκης 3 (1), Μανδαλάκης 25 (1), Αρχοντούλης 6, Βλάχος, Κρεμμύδας 2, Τσούμας Σ. 13 (1).