Ο ποδηλατικός Γύρος Αλιάρτου επέστρεψε μετά από σχεδόν δύο χρόνια απουσίας λόγω της πανδημίας.
ΜΕ ΤΟΝ 10ο ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟ ΓΥΡΟ ΤΗΣ ΑΛΙΑΡΤΟΥ,ΓΙΟΡΤΑΣΤΗΚΕ Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ.
Με μια ωραία βόλτα στους δρόμους της Αλιάρτου (περίπου 7χλμ),γιορτάστηκε η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στο Δήμο Αλιάρτου-Θεσπιέων.
Η συγκέντρωση των μικρών και μεγάλων ποδηλατών, έγινε στο χώρο του Μπάσκετ,(πίσω από το Δημαρχείο), όπου τους υποδέχτηκαν ο Δήμαρχος και στελέχη της Δημοτικής Αρχής, καθώς και εργαζόμενοι του Δήμου, που βοήθησαν στην διοργάνωση.
Πριν δώσει την εκκίνηση ο Δήμαρχος ,κο Ντασιώτης Γεώργιος, ευχαρίστησε όλους τους συμμετέχοντες και αναφέρθηκε στην ανάγκη προστασίας του Περιβάλλοντος και στο ισχυρό μήνυμα που δίνει η χρήση του ποδηλάτου, ως μέσου μετακίνησης, αλλά και άθλησης.
Επίσης ο Δήμαρχος αναφέρθηκε στη διαχείριση των απορριμμάτων κα ιδιαίτερα στην ανακύκλωση που πρέπει να την ενισχύσουμε,ενώ έδωσε συγχαρητήρια σε όλους τους δημότες και στους συνεργάτες του γιατί, ο Δήμος Αλιάρτου-Θεσπιέων, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία είναι πρώτος ,μεταξύ των 25 Δήμων της Στερεάς Ελλάδας, στην καθαρή ανακύκλωση. «Αυτό, ανέφερε ο Δήμαρχος, δείχνει πως όλοι κάτι κάνουμε καλά, αλλά ταυτόχρονα ότι μπορούμε να το κάνουμε και καλύτερα. Έτσι προστατεύουμε έμπρακτα το περιβάλλον.».
Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε με τον Φο.Δ.Σ.Α. Στερεάς Ελλάδας και συνέδραμαν στην ασφαλή διεξαγωγή της, το Α.Τ. Αλιάρτου και η Βάση Ετοιμότητας Αλιάρτου της Ε.Ε.Ε.Δ., τους οποίους ευχαριστούμε θερμά, όπως επίσης και τα τοπικά bloks, permissos.gr και Εν Όψει Αλίαρτος, για την κάλυψη της εκδήλωσης.
ΔΗΜΟΣ ΑΛΙΑΡΤΟΥ-ΘΕΣΠΙΕΩΝ
ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/283451029_5126100220776576_33911063773686842_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/283661477_5126101457443119_427485789578431830_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/283662858_5126099610776637_9198032902794317312_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/283793197_5126098174110114_7332481437554709554_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/283847786_5126105610776037_2811413109418726505_n.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/283912662_5126103087442956_1165611624021209535_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/284023765_5126097917443473_9146475734814486438_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/284074244_5126104300776168_3645696187531161637_n.jpg?resize=640%2C385&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/284962736_5126099940776604_7301467898923851766_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/285193763_5126099404109991_8316224569854139430_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/285580705_5126101287443136_4715673734030575792_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/284007813_5126100840776514_3759708467439811180_n.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2022/06/IMG_0225.jpg?resize=640%2C427&ssl=1)