Λεβαδειακός-ΑΕΚ 0-2: Υποχρεώθηκε στην πρώτη εντός έδρας ήττα-φωτο

Δεν τα κατάφεραν οι “πράσινοι” απέναντι στην ΑΕΚ και υποχρεώθηκαν σε μια ακόμη ήττα, πρώτη στην έδρα τους. Ο Λιβάι Γκαρσία και τα δυο γκολ της ΑΕΚ (50′ και 70′)!

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Λεβαδειακού απέναντι στην ιδιαίτερα “φορμαρισμένη” το τελευταίο διάστημα ομάδα της Α.Ε.Κ.

Στον αγώνα που έγινε στο δημοτικό στάδιο της Λιβαδειάς “Λάμπρος Κατσώνης”, που ήταν γεμάτο από φίλους της φιλοξενούμενης ομάδας, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της “Super League”, οι “πράσινοι” πάλεψαν σε αρκετά μεγάλο βαθμό, αλλά δεν τα κατάφεραν να πάρουν κάτι από αυτό το ματς και υποχρεώθηκαν σε νέα ήττα, πρώτη στην έδρα τους, με σκορ 2-0.

Τα γκολ που έκριναν την συνάντηση σημείωσε ο Λιβάι Γκαρσία, στο 50ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά και στο 70ο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Γκατσίνοβιτς από τον Χάμοντ (ανατράπηκε μέσα στην περιοχή), μετά από έλεγχο από το VAR καθώς υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους!

Ενα ακόμη ματς στο οποίο ο Λεβαδειακός δέχεται γκολ. Σε αυτό το ματς στην έδρα του δέχθηκε δυο γκολ και δεν κατάφερε να αντιδράσει!

Ετσι ο Λεβαδειακός έμεινε στους 3 βαθμούς και στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα ενώ η ομάδα της Α.Ε.Κ. έφτασε στους 21 βαθμούς, προσπέρασε τον ΝΠΣ Βόλος και είναι μόνη στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, εξι (6) βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο, Παναθηναϊκό, που έχει κάνει το απόλυτο.

Πως ξεκίνησαν

Για την ομάδα του Λεβαδειακού, ο Γιάσμινκο Βέλιτς ξεκίνησε σε ένα ακόμη ματς τον Μάρκοβιτς στο τέρμα και από εκεί και πέρα, σε διάταξη «4-2-3-1» (από δεξιά προς τα αριστερά) τους: Τσάπρας, Βινίσιους, Λιάγκας, Παναγιώτου στην άμυνα, Μεχία, Χάμοντ (ανασταλτικοί), Μουτίνιο, Νίκας, Λούα Λούα (επιτελικοί) στην μεσαία γραμμή και Τόρο στην επίθεση.

Στον πάγκο: Στογιάνοβιτς, Μπαχανάκ, Βήχος, Σκβάρκα, Πέτρε, Βρακάς, Γιαννιώτας, Δούμτσιος και Τσιριγώτης.

Εκτός αποστολής έμειναν ο Μπελμόντ (είχε ανακοινωθεί ότι ήταν στην αποστολή), Σαντομιέρσκι, Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης, Ντεντάκης, Ρετζίς και Συμελίδης.

Για την ομάδα της Α.Ε.Κ. ο Ματίας Αλμέιδα δεν άλλαξε τη σύνθεση που ερχόταν από πέντε, σερί, νίκες σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Στο τέρμα ο Aθανασιάδη, στην τετράδα της άμυνας οι: Ρότα, Βίντα, Μουκουντί και Σιντιμπέ, στο κέντρο οι: Σιμάνσκι, Πινέδα, Ελίασον και Γκατσίνοβιτς και στην επίθεση οι Αραούχο και Λιβάι Γκαρσία.

Στον πάγκο: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Γιόνσον, Φράνσον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Κοσίδης.

Εκτός αποστολής είχαν μείνει οι: Μοχαμαντί και Χατζισαφί.

Το φιλμ του ματς

17:56’: Οι παίχτες και οι διαιτητές κάνουν την επίσημη εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο.

Αρκετός κόσμος στις εξέδρες, που είναι μισογεμάτες… Κοντά στις 4.000 υπολογίζονται οι φίλαθλοι. Από αυτούς οι μισοί και παραπάνω είναι εκδρομείς από την Αθήνα για την ΑΕΚ.

1′: Έναρξη αναμέτρησης…

3′: Κόρνερ για τον Λεβαδειακό, ο Μουτίνιο από τα αριστερά, υπάρχει επιθετικό φάουλ στην εξέλιξη της φάσης.

10′: Κόρνερ για την ΑΕΚ

Ο Γκαρσία από τα δεξιά, η μπάλα βγαίνει από τα καρέ του Λεβαδειακός σε δεύτερο χρόνο…

16’ Κίτρινη κάρτα στον Χάμοντ, για φάουλ στον Γκαρσία.

20′: Μονοκόμματο σουτ Αραούχο από θέση έξω δεξιά, πλάγια του ημικύκλιου και στα 20 μέτρα και κάτι, δύο μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι του Μάρκοβιτς, πρώτη τελική στο ματς και μάλιστα αξιόλογη, είναι για την ΑΕΚ.

24′ Υπόδειξη για οφσάιντ ο Τορό.

26′ Σιντιμπέ και Γκατσίνοβιτς παίζουν το «1-2» από τα αριστερά, ο Γκατσίνοβιτς λίγο μέσα στην περιοχή και πλάγια έκανε το σουτ, χωρίς  πρόβλημα μπλόκαρε ο Μάρκοβιτς.

28′ ο Χάμοντ από τα 35 μέτρα και αριστερά έκανε το σουτ, ήταν άστοχο. Ππρώτη τελική του Λεβαδειακού.

30′ Κόρνερ για την ΑΕΚ… Ο Γκατσίνοβιτς από τα αριστερά, λάθος έξοδος του Μάρκοβιτς, ανάποδο ψαλίδι Γκαρσία, πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

42′ Ο Γκατσίνοβιτς με ωραίο τακουνάκι αφήνει στον Πινέδα, σουτ δυνατό από τα αριστερά του ημικύκλιου, άουτ. Καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

43’ Κίτρινη κάρτα στον Νίκα, σήκωσε ψηλά το πόδι και βρήκε τον Σιμάνσκι.

45’+1: Κίτρινη στον Πινέδα (φάουλ σε Χάμοντ).

Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος για την ανάπαυλα…

18:49’ Λήξη α’ μέρους στο δημοτικό στάδιο της Λιβαδειάς «Λάμπρος Κατσώνης», δεν υπάρχει σκορ, Λεβαδειακός – Α.Ε.Κ. 0-0.

Χωρίς αλλαγές στο β’ μέρος οι δυο ομάδες.

19:06’ Εναρξη β’ μέρους

46′ Έναρξη β’ ημιχρόνου…

47′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σιμάνσκι από τα δεξιά συρτά στον Γκαρσία, σουτ, έβαλε σωτήρια το πόδι του και απομακρύνει σε κόρνερ ο Βινίσιους.

48′ Ο Γκατσίνοβιτς, το κόρνερ από τα δεξιά για την ΑΕΚ η μπάλα φτάνει στον Ελίασον, σουτ απέξω, ψηλά άουτ.

49’ Σουτ διαγώνιο του Παναγιωτούδης από θέση έξω αριστερά, άουτ…

50′ Ο Σιντιμπέ από τα αριστερά σε Αραούχο και άουτ…

50′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Σέντρα Ελίασον από τα δεξιά, καρφωτή κεφαλιά Λιβάι Γκαρσία (μόνος στο ύψος του δεύτερου δοκαριού) και στα δίχτυα, 0-1.

Ένα λεπτό χωρίς ματς για να υπάρχει καλή ορατότητα, καθώς οι οπαδοί της ΑΕΚ άναψαν πολλά καπνογόνα στους πανηγυρισμούς του τέρματος της Ένωσης… Ξανά ματς πλέον.

54′ Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα αριστερά με τον Γκατσίνοβιτς, σουτ Αραούχο μονοκόμματο, άουτ

Μπήκε πολύ δυνατά η ΑΕΚ στο β’ μέρος, γρήγορος ρυθμός και επιθέσεις κατά κύματα, ο Λεβαδειακός έχασε τη συγκέντρωση του και το πλήρωσε.

62′ Ο Γκαρσία έβγαλε εκπληκτική κάθετη πάσα στον Γκατσίνοβιτς, πρόλαβε και μάζεψε ο Μάρκοβιτς.

63′ Πρώτη αλλαγή από τον Βέλιτς, για τον Λεβαδειακός. Εξω ο Τορό, μέσα ο Πέτρε.

65′ Καλό σουτ του Λούα Λούα από θέση έξω αριστερά, ο Αθανασιάδης, έπεσε και μάζεψε. Αξιόλογη τελική για τον Λεβαδειακό.

67′ Πέναλτι στο ματς, για την ΑΕΚ. Ο Γκατσίνοβιτς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Χάμοντ. Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους

Ελέγχθηκε η φάση και από το “V.A.R.”.

Στην εκτέλεση ο Λιβάι Γκαρσία, ήταν εύστοχος και 0-2!

72′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Βαθιά μπαλιά από το κέντρο στον Μουτίνιο, κινήθηκε από τα δεξιά, από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και σε θέση τετ-α-τετ, άουτ.

72′ Πρώτη αλλαγή από τον Αλμέιδα για την ΑΕΚ. Εξω ο Πινέδα, μέσα ο Γιόνσον.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους για κράτημα στον Γκαρσία.

79′ Δεύτερη αλλαγή από τον Αλμέιδα για την ΑΕΚ. Εξω ο Ελίασον, μέσα ο Μάνταλος.

81’ Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο (μόλις μπήκε), για αψιμαχία με τον Βινίσιους.

81’ Δεύτερη αλλαγή από τον Βέλιτς για τον Λεβαδειακό. Εξω ο Χάμοντ, μέσα ο Σκβάρκα.

82’ Ο Μάνταλος, έξω και δεξιά, έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ.

85′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή από τον Βέλιτς για τον Λεβαδειακό.Εξω ο Λούα Λούα, μέσα ο Γιαννιώτας.

86′ Κόρνερ για τον Λεβαδειακό, από τα δεξιά, στην εκτέλεση ο Μουτίνιο, πέρασε ανεκμετάλλευτο.

87′: Υπόδειξη οφσάιντ ο Γκαρσία, σωστή.

90’ Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+1’ Τρίτη και τελευταία αλλαγή κι από τον Αλμέιδα για την ΑΕΚ. Εξω ο σκόρερ των δυο γκολ, Λιβάι Γκαρσία, μέσα ο Γαλανόπουλος.

90’+5: Καλό δυνατό σουτ του Σκβάρκα από τα αριστερά, έπεσε κι έδιωξε ο Αθανασιάδης, στην επαναφορά η προβολή του Γιαννιώτα ήταν περισσότερο σαν διώξιμο αμυντικού.

90’+6’ (19:57’) Τέλος Αγώνα

Λήξη της αναμέτρησης, τελικό αποτέλεσμα Λεβαδειακός – ΑΕΚ 0-2.