Πήρε διπλό η Αλίαρτος στην Αυλίδα

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): Γ.Σ. Αυλίδας-Αλίαρτος 53-55

Η Αλίαρτος πήρε το διπλό κερδίζοντας εκτός έδρας τον Γ.Σ. Αυλίδας με 53-55, φτάνοντας σε μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας, όπως είναι οι περισσότερες εκτός έδρας για τις ομάδες της Β’ κατηγορίας!

Η Αλίαρτος ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 21-31, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πολύ καλή άμυνα μπήκαν εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 35-37 στο 30′.

Στο τελευταίο 10λεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με πολλές εναλλαγές στο προβαδισμα του σκορ. με τον Κατσιμίχα και τον Αβράμπο να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους στο φινάλε για τη διαμόρφωση του τελικού 53-55.

Στο 53-53 ο Κατσιμίχας με 1/2 βολές πέτυχε το 53-54, στην επίθεση του Γ.Σ. Αυλίδας ο Ντεμένσκι υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και ο ΑΒράμπος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 53-55 για την Αλίαρτο.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Γιαπλές.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-16, 21-31, 35-37, 53-55.

Γ.Σ. ΑΥΛΙΔΑΣ (Βάθης):Τσιαχτάνης 14, Τριχάς 5 (1), Μπεληγιάννης 14 (1), Ρήγας 2, Σταματίου 10, Ντεμένσκι 8, Σταμέλος, Πολύχρονος, Κοτρόγιαννος.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 10, Τζανόπουλος 4, Τσέκος 5 (1), Αχματιώτης 8 (2), Τζαβαρίνης 4, Σταγκίδης 3, Λάζαρης 4, Βλαχογιάννης 5 (1), Αβράμπος 4, Αντωνίου 8, Τσιριμώκος.