Α2 Elite League: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό! Ερμής Σχηματαρίου-Καβάλα 69-45

Ένα ξέσπασμα στη γ’ περίοδο ήταν αρκετό για τον Ερμή Σχηματαρίου ώστε να φτάσει στη νίκη απέναντι στην Καβάλα με 69-45, να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να διατηρήσει το αήττητο στην έδρα του για ένα ακόμα παιχνίδι στην Α2!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ερμής εκτός από την Καβάλα είχε να αντιμετωπίσει και τον κακό του εαυτό στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μείνουν χαμηλά και τις άμυνες να είναι πρωταγωνίστριες. Το 26-25 του ημιχρόνου διαμορφώθηκε με ένα σερί 10-0 του Ερμή σε 36-25 στο 24′ με πρωταγωνιστή τον Καουφμάνις που ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα, με τη συνέχεια να είναι προσαρμοσμένη στα μέτρα του Ερμή που επέβαλε το ρυθμό του, φτάνοντας στο 43-29 στο 30′ με τον Ερμή να τρέχει σε αυτό το διάστημα ένα επιμέρους σκορ 17-4!

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Ερμής χαλάρωσε στην αρχή και η Καβάλα με επιμέρους σκορ 0-7 μείωσε σε 43-36 αναγκάζοντας τον Οικονόμου σε ένα τάϊμ-άουτ ώστε να ανακόψει το ρυθμό των φιλοξενούμενων. Στην επανεκκίνηση του αγώνα ο Κυρίτσης με καλάθι και φάουλ…επανέφερε την τάξη (46-36), πέτυχε και το 48-36 και το ματς έλαβε πρόωρο τέλος ως προς τον νικητή, με τον Ερμή να φτάνει με σερί 13-0 στο 56-36 για να επικρατήσει τελικά με 69-45.

Διαιτητές: Μηλαπίδης-Μαραμής-Γεωργούλης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 26-25, 43-29, 69-45.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Παππάς, Γουάιλι 2, Καουφμάνις 17 (3), Νάκης 3 (1), Ζαρμακούπης 7 (1), Πάππος 2, Καλημέρης 7, Μέξης 9, Φιλοξενίδης 6 (1), Μητσιμπόνας 2, Σιγάλας, Κυρίτσης 14 (1).

ΚΑΒΑΛΑ (Πενταζίδης): Γουίτλι 9 (2), Μπόζης 3, Πουλιανίτης, Απαζίδης 2, Ευαγγελίδης, Πρίφτης 3 (1), Πεχλιβανίδης 5 (1), Ταχυρίδης 7, Γουέμπστερ 11, Τσέλλος 5 (1).