U-21: Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι! (Ηλυσιακός-Πρωτέας Σχηματαρίου 84-80)

Το φετινό ταξίδι του Πρωτέα Σχηματαρίου στο πρωτάθλημα U-21 έφτασε στο τέλος του, με την ομάδα του Χαντζή να γνωρίζει την ήττα από τον Ηλυσιακό με 84-80, στη ρεβάνς του 62-74 πριν από μια εβδομάδα.

Ο Πρωτέας Σχηματαρίου, που ήταν η μοναδική ομάδα της ΕΣΚΑΣΕ που δήλωσε συμμετοχή στο U-21, τελείωσε το πρωτάθλημα με ψηλά το κεφάλι, καθώς μετά από την εντυπωσιακή πορεία του στην α’ φάση του πρωταθλήματος όπου διατήρησε το αήττητο σε 16 αγώνες, αποκλείστηκε μετά από δύο αγώνες που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας.

Στον αγώνα, ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με με 53-46 στο ημίχρονο, με τον Πρωτέα να προσπαθεί προς το τέλος για την ανατροπή, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με το 84-80 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Διαιτητές: Διολλίδης-Περδετζόγλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 53-46, 72-62, 84-80.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Ασημακόπουλος-Τσάκαλος): Καρακώστας, Αϊβαζίδης 26 (6), Τόλιος 2, Φίλλος 6 (2), Κωνσταντίνου 5 (1), Νικολόπουλος 22 (4), Τσαρούχας, Κουγιώνας, Ιουϊκε, Πατσουράκης-Ζακάκης, Κυβέρης, Ογκμπέντε 23 (3).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Χατζηστάμου 13 (3), Χαντζής 21 (2), Κούτρας Π. 8, Λουλακάς 25 (2), Μίσχος 3, Σταμπούρλος 2,  Σαράφογλου 2, Γιαννίτσας, Τσιώλης, Τζίνης, Κουμαρτζάκης 6.