Ο Χρήστος Σύρμος του Π.Α.Ο. Κόκκινου πρώτος σκόρερ της Α’ ΕΠΣ Βοιωτίας 2023-2024

Ο έμπειρος επιθετικός “έπιασε” 21 – Ηταν πρώτος σκόρερ και στην κανονική περίοδο με 20 γκολ – Στην 2η θέση (14 γκολ) οι: Αλεξανδρής, Ανέστης, Βιέννας και Σταμέλος!

Με την ολοκλήρωση των αγώνων της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του προγράμματος των “play offs” και των “play out” “Αθανάσιος Γκάτσος”, το Σάββατο, 06 Απριλίου, ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της σεζόν 2023-2024 που διοργάνωσε η ενωση ποδοσφαιρικών σωματείων της Βοιωτίας.

Και στα δυο ματς για τα play offs επικράτησε η φιλοξενούμενη ομάδα (“2”) ενώ στα ματς για τα play out, στο ένα επικράτησε η γηπεδούχος (“1”) και στο άλλο η φιλοξενούμενη (“2”).

Σημειώθηκαν 15 γκολ, 6 από τους γηπεδούχους και 9 από τους φιλοξενούμενους!

Play offs – 6η αγωνιστική

Π.Α.Ο. Κόκκινου – Π.Α.Σ. Κιθαιρώνας Καπαρελίου 1-3 (34′ Ντερβίσι –  25′ Σταμέλος, 66′ Νόκας, (πέν.) Σταμέλος]

Α.Ο. “Η Θήβα” – Α.Ε. Αναγέννηση Σχηματαρίου 1-2 [50′ (αυτ.) Παπακωνσταντίνου – 24′ Παναγιώτης Καραμπάς, 78′ Παναγιώτης Καραμπάς]!

Play out – 6η αγωνιστική

Α.Σ. Παμβαγιακός – Α.Π.Ο. Παναλίαρτος 2-3 (22′ Μπατσούλης, 88′ Τσέλιος – 29′ Πλάκου, 65′ Αρκούδης, 90’+2′ Αρκούδης)

Ενωση Ασπρα Σπίτια/Αντίκυρα – Α.Ο. Μαυροματίου 2-1 (8′ Παντίσκας, 60′ Βιέννας – 70′ Δούρος)

Ο Χρήστος Σύρμος πρώτος σκόρερ της σεζόν!

Οπως αναμενόταν, ο Χρήστος Σύρμος (φωτο) αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της κατηγορίας στη σεζόν, με 21 γκολ, τελικά! Ο έμπειρος επιθετικός του Π.Α.Ο. Κόκκινου πέτυχε 20 γκολ στην κανονική περίοδο και ένα στα play offs!

Στην 2η θέση του σχετικού πίνακα, έχοντας σκοράρει από 14 γκολ, βρίσκονται τέσσερις (4) παίχτες και συγκεκριμένα οι: Αλεξανδρής, Ανέστης, Βιέννας και Σταμέλος1

Ο Σταμέλος του Π.Α.Σ. “Κιθαιρών” Καπαρελίου, με τα 2 γκολ που πέτυχε στο εκτός έδρας ματς με την ομάδα του Π.Α.Ο. Κόκκινου έφτασε στα 3 στα play offs ενώ είχε πετύχει και 11 στην κανονική περίοδο.

Ο Βιέννας της Ενωση Ασπρα Σπίτια/Αντίκυρα, ο οποίος σκόραρε και σε αυτή την αγωνιστική ένα γκολ, έφτασε στα 6 στα play offs ενώ είχε πετύχει και 9 στην κανονική περίοδο.

Ο Αλεξανδρής του Α.Ο. “Η Θήβα” και ο Ανέστης της Α.Ε. “Αναγέννηση” Σχηματαρίου, οι οποίοι δεν σκόραραν στην τελευταία αγωνιστική, πέτυχαν από 12 γκολ στην κανονική περίοδο και από 2 στα play offs.

Σε αυτή την τελευταία αγωνιστική δυο (2) γκολ πέτυχε ο Παναγιώτης Καραμπάς (έφτασε στα 5 στα play offs) και οδήγησε την ομάδα της Α.Ε. “Αναγέννηση” Σχηματαρίου στην νίκη με 2-1 επί πρωταθλητών, της ομάδας του Α.Ο. “Η Θήβα”, μέσα στην έδρα της, “πληγώνοντας” και τον πατέρα του, τον Γιάννη Καραμπά, προπονητή της ομάδας της Θήβας (φωτο)!

Δυο (2) γκολ πέτυχε και ο Αρκούδης του Α.Π.Ο. “Παναλίαρτος” και οδήγησε την ομάδα του στην εκτός έδρας νίκη επί της ομάδας του Α.Σ. “Παμβαγιακός”!