Το…θρίλερ της Θήβας βρήκε νικητή τον Άρη

aris thivas-001

‘Κιτρινόμαυρο’ το…θρίλερ της Θήβας στην παράταση! (ΑΡΗΣ Θ.-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 91-88)

Το…θρίλερ της Θήβας βρήκε νικητή τον Άρη μετά από 5λεπτη παράταση με τελικό σκορ 91-88 απέναντι στην ΑΕΕΠ Χαλκίδας και ενώ στην κανονική διάρκεια αλλά και στον έξτρα χρόνο η νίκη άλλαζε διαρκώς στρατόπεδο!

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά το ντέρμπι και με 2/2 τρίποντα προηγήθηκε με 8-0 αλλά γρήγορα η ομάδα της Χαλκίδας αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Γκιζογιάννη και Σέττο μπήκε μέσα στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας στο τέλος του ημιχρόνου σε 36-36.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΕΠ Χαλκίδας ήταν καλύτερη είχε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ αλλά οι παίκτες του Ματσαγγούρα με ένα 10-0 στο ξεκίνημα της δ’ περιόδου πήραν το πάνω χέρι στον αγώνα.

Ο Άρης έδειχνε να ελέγχει στο τέλος της κανονικής διάρκειας το ματς, αλλά στο 77-70 ο Σέττος απάντησε με τετράποντο βάζοντας την ομάδα του στον αγώνα (77-74).

Ο Άρης έχασε την επίθεση και στα 10′ δευτερόλεπτα για το τέλος ο Σέττος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ. Ευστόχησε και στις δύο βολές (77-76) με την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να έχει και την επαναφορά και να πηγαίνει για τη μεγάλη ανατροπή!

Ο Σέττος πήρε το ντράϊβ, ο Γκιζογιάννης πάσαρε στον Ξιούρα που κέρδισε φάουλ πάνω στο σουτ με 0,5 δεύτερα για το φινάλε! Ο νεαρός παίκτης που ήταν πολύ καλός σε όλο το ματς είχε 1/2 και με το σκορ στο 77-77 το ντέρμπι πήγε στην παράταση!

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και με +5 αλλά ο Άρης είχε τις απαντήσεις εκμεταλλευόμενος και τις πολλές απουσίες πλέον της ομάδας της Χαλκίδας με φάουλ.

Στα 20′ δευτερόλεπτα για το τέλος ο Άρης με 2/2 βολές έκανε το 90-88 και ο Θεοδωράκος αστόχησε σε τρίποντο για το προσπέρασμα, με τον Δαχρεντζή με 1/2 βολές να πετυχαίνει το τελικό 91-88.

Από τον Άρη πολύ καλοί ο Γεωργούτσος, ο Παναγιωτίδης που επέστρεψε δυναμικά, ο Ντέντα που ήταν καθοριστικός στο τέλος και ο Καλεμντζάκης. Στον πάγκο ήταν και ο Τριανταφύλλου που επιστρέφει μετά τον τραυματισμό αν και σήμερα δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας εξαιρετικός ο Ξιούρας αν και στο τέλος της κανονικής διάρκειας είχε 1/2 βολές και πολύ καλοί οι Γκιζογιάννης-Μανταλβάνος.

Διαιτητές: Κονταράτος-Τηγάνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 36-36, 48-53, 77-77 (καν.διάρκεια), 91-88 (παραταση-τελ.αποτελ.).

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Γεωργούτσος 22 (1), Γκόλιας 9 (2), Καδιγιαννόπουλος 4, Παναγιωτίδης 18 (2), Καλεμντζάκης 16 (2), Χαραλάμπης, Κουμπές 5 (1), Δαχρεντζής 5 (1), Ντέντα 12.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Πούλος-Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 7 (2), Σέττος 11 (2), Θεοδωράκος 10 (2), Ξιούρας 20 (2), Μανταλβάνος 19, Μανιάτης, Γκιζογιάννης 18 (1), Λούκας, Γεωργουσόπουλος 3.