Εορτή Αγίου Αθανασίου
Η μνήμη των Αγίων Αθανασίου και Κυρίλλου Πατριαρχών Αλεξανδρείας τιμήθηκε από την Εκκλησία μας σήμερα 18 Ιανουαρίου 2019.
Το πρωί στον Ιερό Ναό του Αγίου Αθανασίου Άρματος Θηβών ο Σεβασμώτατος Ποιμενάρχης μας κ. Γεώργιος προεξήρχε της Θείας Λειτουργίας, πλαισιούμενος από ιερείς της περιοχής και όλους τους κατοίκους του χωριού. Το θείο λόγο κήρυξε ο Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Σαγματά πανοσ. αρχιμανδρίτης π. Παΐσιος Ναυπλιώτης, ο οποίος αναφέρθηκε στον στύλο της Ορθοδοξίας Άγιο Αθανάσιο.
Στο τέλος της Θείας Λειτουργίας ο Σεβασμιώτατος προεχείρισε σε Σακελλάριο τον Εφημέριο του Ιερού Ναού π. Σταύρο Μαρίνο. Ο Σεβασμιώτατος απευθυνόμενος προς το εκκλησίασμα μίλησε για το εθνικό θέμα της Μακεδονίας, και ευχήθηκε σε όλους έτη πολλά και ευλογημένα, και να έχουν ως πρότυπο τον τιμώμενο σήμερα Άγιο Αθανάσιο, ο οποίος υπερασπίστηκε την Ορθοδοξία εναντίον της αιρέσεως του Αρειανισμού.
Το απόγευμα της Πέμπτης 17 Ιανουαρίου ε.έ. ο Σεβασμιώτατος χοροστάτησε στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό του Αγίου Αθανασίου Βαγίων με την συμμετοχή πολυπληθούς εκκλησιάσματος. Το θείο λόγο κήρυξε ο πανοσ.αρχιμ. π. Ιερώνυμος Κυριαζής, ο οποίος αναφέρθηκε στον Άγιο Αθανάσιο. Μετά τον Εσπερινό ακολούθησε η λιτάνευση της εικόνας του Αγίου στους δρόμους της κωμοπόλεως.
imtl.gr
![](https://i0.wp.com/4.bp.blogspot.com/-dugf8gtzLVc/XEG_YLewsQI/AAAAAAACcI0/w-nR6GCZ2WI_B7cyvIf9E_5N_giCPa7swCLcBGAs/s640/IMG-47abd4b9086d722dd33d26253401f183-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/3.bp.blogspot.com/-s19n1Kdk9E4/XEG_HTAyxHI/AAAAAAACcIM/i5MSvtvCQW85cWATsorGoHDKSpsKXdI-wCLcBGAs/s640/IMG-0ee1324f006f218fb3d776874a922bd6-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/4.bp.blogspot.com/-9VExfGuqI-M/XEG_iaFZ3xI/AAAAAAACcJU/qNnsNLP484YyDQ9WtIXD298mM_TYDusswCLcBGAs/s640/IMG-f463dd1e0720f27806f6d9a284e24933-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/2.bp.blogspot.com/-Y-qsqbiYJBo/XEG_F3ffUhI/AAAAAAACcIE/0KeQilFfjGQrA2dam6kInGKjkppaa7pNwCLcBGAs/s640/IMG-0a23825df3204100f08689e837f2670b-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/4.bp.blogspot.com/-o2Xf7ZdFDmo/XEG_GdUFrjI/AAAAAAACcII/Z-k-EgABuDYWu-hi09QazbDIMD7nsVfjACLcBGAs/s640/IMG-0e5c7f72f3b0b47bc0fbfe336849e292-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/1.bp.blogspot.com/-8QN-kuBLlnI/XEG_gQNgh6I/AAAAAAACcJM/X95nBbwvEQohkZSjaHHJIrkxohIkZEI9wCLcBGAs/s640/IMG-de951fc2053f4ea84aff33973864511d-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/2.bp.blogspot.com/-rkbOTdluvqM/XEG_Jxf7HdI/AAAAAAACcIU/rsauazsxVfszjr3rCsB1jXlUxgBRwDzsgCLcBGAs/s640/IMG-4dcd0b1fffba065507075f4deb70682e-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/1.bp.blogspot.com/-6U-z73IwBT8/XEG_IUrCNiI/AAAAAAACcIQ/wzm78YUYAigITMHvfnjfzec0KpHvmyt4ACLcBGAs/s640/IMG-2d9de79ab36af7078e25a2b3c0c9d0fd-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/2.bp.blogspot.com/-nRxR2xaANr0/XEG_K5Lt6sI/AAAAAAACcIY/MxdThgLoCg4LFeqEAnqTRp4UvlOG_pKhgCLcBGAs/s640/IMG-5a4f2513077d934f8b2dd4ba8e54524b-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/3.bp.blogspot.com/-y4iA8J8XH50/XEG_MRGqXjI/AAAAAAACcIc/3XmY63KwDcEchg38seE1oI8vHgPVSYDcACLcBGAs/s640/IMG-5d72b41036adc193f1f64570031746fc-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/1.bp.blogspot.com/-QQtq01SXpXg/XEG_VKJhk2I/AAAAAAACcIk/Xk8YWq9A3GwVxHEp1vPaDyMl3BPox6sRQCLcBGAs/s640/IMG-6c5fcac96e0138b6c8366c9a01d9e4a9-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/4.bp.blogspot.com/-LO_gr2zBaaw/XEG_ZU8nHbI/AAAAAAACcI8/q86DGNGMn4c9Fn4NyPKsH7Y7F6EV6ogfQCLcBGAs/s640/IMG-92c60b47f93b50afba5f6d5f180c0b5c-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/4.bp.blogspot.com/-7tt1eAG2Atc/XEG_b6hj-UI/AAAAAAACcJA/XjXZ4-nn5WwGykSMRipIBPOyheGWH4gxwCLcBGAs/s640/IMG-bbb47da5dc2f6936c4bcead274f155ce-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/4.bp.blogspot.com/-kozvHU40lvU/XEG_d3VNliI/AAAAAAACcJI/yveUKu7anAEaC22WOJfJoTIGw-GY-I_PQCLcBGAs/s640/IMG-ce704fc064991f28b92ec0ba435129f8-V.jpg?w=640&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/3.bp.blogspot.com/-J2NiU7O4B9M/XEG_hUUQtOI/AAAAAAACcJQ/flJEa9m4gTUTYK1UvHCEySutDopXYOx6ACLcBGAs/s640/IMG-f8df807b8fc1b7330d62306a72f7e839-V.jpg?w=640&ssl=1)