Α’ Βοιωτίας-Mάχη για τον πρώτο σκόρερ.

Ο Μ.Πλακίδας παραμένει στην κορυφή με 7 γκολ – Ζαφειρόπουλος, Ζώνας και Χρήστου στην 2η θέση με 5.

Με τους αγώνες για την 7η αγωνιστική του προγράμματος συνεχίστηκε το Σάββατο, 13 Νοεμβρίου, το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας που διοργανώνει η Ενωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Βοιωτίας και στη σεζόν 2021-2022.

Η αγωνιστική ήταν… «κουτσουρεμένη» αφού έγιναν τα τέσσερα (4) από  τα πέντε (5) παιχνίδια του προγράμματος καθώς το παιχνίδι Α.Ο. “Νίκη” Λαφυστίου – Α.Ο. “Η Θήβα” αναβλήθηκε λόγω των πολλών κρουσμάτων “CoViD-19” στην ομάδα της Θήβας και μέσα στις επόμενες ημέρες θα ανακοινωθεί πότε θα διεξαχθεί.

Στους 4, λοιπόν, αγώνες που έγιναν σημειώθηκε μόλις ένας (1) “άσσος” (“1”), επικράτησε, δηλαδή, η γηπεδούχος ομάδα καθώς σε 1 ματς οι ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (“Χ”) ενώ στα άλλα 2 επικράτησαν οι φιλοξενούμενες ομάδες (“2”).

Σημειώθηκαν συνολικά 11 γκολ, 5 από γηπεδούχους και 6 από φιλοξενούμενους.

Ελικώνας Δόμβραινας – Κυπάρισσος Αντίκυρας  1-3

Α.Ο. Μαυροματίου – Ελλοπιακός Α.Ο. 0-1

Παναλίαρτος – Κιθαιρώνας 2-0

Ενωση Ασπρα Σπίτια/Αντίκυρα – Π.Α.Ο. Κόκκινου 2-2

Νίκη Λαφυστίου – Α.Ο. “Η Θήβα” (αναβλήθηκε)

Αμυνες – Επιθέσεις

Η ομάδα του «Α.Ο. Αντίκυρας “Κυπάρισσος”» (φωτο) που συνεχίζει να έχει το “απόλυτο” καθώς έχει κάνει, πλέον, το “7 στα 7” (7 ματς Χ 3 βαθμοί = 21 βαθμοί), συνεχίζει να έχει και την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα έχοντας σκοράρει, πλέον, 20 γκολ.

Την αμέσως μετά καλύτερη επίθεση έχει η ομάδα του «Α.Ο. “Ελλοπιακός”» που έχει φτάσει τα 16 γκολ και αμέσως μετά η «“Ενωση” Ασπρα Σπίτια/Αντίκυρα» που έφτασε στα 15.

Από την άλλη πλευρά, την χειρότερη επίθεση έχει ο «Π.Α.Σ. “Κιθαιρών” Καπαρελίου», που έχει μείνει στα 3 γκολ και αμέσως μετά ο «Α.Ο. “Νίκη” Λαφυστίου» που έχει μείνει στα 4, αλλά σε 6 ματς.

Την καλύτερη άμυνα, τώρα, έχει η ομάδα του «A.O. “Η Θήβα”» που έχει δεχθεί μόλις 3 γκολ, αλλά σε 6 ματς και αμέσως μετά η ομάδα του «Α.Ο. Αντίκυρας “Κυπάρισσος”» που έχει δεχθεί 4.

Την χειρότερη άμυνα έχει η ομάδα του «Α.Ο. “Ελικώνας” Δομβραίνας» που έχει δεχθεί 19 γκολ και αμέσως μετά η ομάδα του «Α.Ο. “Νίκη” Λαφυστίου» που έχει δεχθεί 17 γκολ.

Οι “μάχες” για τον “top scorer”

Στις… “μάχες”, τώρα, για την ανάδειξη του “top scorer” της κατηγορίας, ο Μάριος Πλακίδας του «Α.Ο. Αντίκυρας “Κυπάρισσος”», αν και είναι ακόμη στα… “pits” καθώς δεν αγωνίζεται λόγω του τραυματισμού του στον ώμο, με τα 7 γκολ που είχε πετύχει παραμένει στην κορυφή του σχετικού πίνακα.

Στην 2η θέση, έχοντας σκοράρει από 5 γκολ, βρίσκονται, πλέον, 3 παίχτες καθώς τον Παναγιώτη Ζαφειρόπουλο, του «Α.Ο. “Ελλοπιακός”» και τον Λεωνίδα Χρήστου, της «“Ενωση” Ασπρα Σπίτια/Αντίκυρα», οι οποίοι δεν σκοράραν στα παιχνίδια που έδωσαν οι ομάδες των, «έπιασε» ο Ντέμης Ζώνας του «Α.Ο. Αντίκυρας “Κυπάρισσος”», ο οποίος στο παιχνίδι που έδωσε η ομάδα του στο δημοτικό γήπεδο της Δομβραίνας, πέτυχε 2 γκολ, «άνοιξε» και «έκλεισε» το σκορ και «σφράγισε» την δύσκολη, αλλά πολύ σημαντική, νίκη της ομάδας του επί της ομάδας του «Α.Ο. “Ελικώνας” Δομβραίνας», με σκορ 3-1.

Στο 20ο λεπτό «άνοιξε» το σκορ στο ματς (0-1) και στο 90ο το «έκλεισε» (1-3). Το 0-2 έκανε ο Παπαχαραλάμπους, στο 39ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ενώ στο 66ο λεπτό, ο Πλάκου, με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, έκανε το 1-2.

Οι νικητές από εκείνο το λεπτό αγωνίστηκαν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Ιωάννου.

Ο Πλακίδας και ο Ζώνας έχουν πετύχει τα 12 από τα 20 γκολ της πρωτοπόρου.