Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Ανεβαίνει διαρκώς! Απόλλων Λιβαδειάς-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 73-68

Ο Απόλλων Λιβαδειάς ανεβαίνει διαρκώς το τελευταίο χρονικό διάστημα και αυτό αποτυπώθηκε και σήμερα με την ομάδα του Παπούλια να παίρνει ακόμα μια νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στην ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 73-68.

Οι γηπεδούχοι, στηρίχτηκαν κυρίως στον επιθετικό οίστρο του Βέλλιου, που ήταν ο παίκτης ο οποίος έδωσε το κάτι παραπάνω στην επίθεση απ΄ αυτά που περιμένει συνήθως από τους παίκτες του ο Παπούλιας.

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΕΠ Χαλκίδας είχε δύο αρνητικά στοιχεία που δεν μπόρεσε να τα ξεπεράσει. Το πρώτο είχε να κάνει με την απουσία των Κολοβού και Κωνσταντόπουλου που ήταν κάτι παραπάνω από ορατή και το δεύτερο, ότι για ένα ακόμα παιχνίδι μετά από εκείνο με τον Λοκρό, η ομάδα του Μιχαήλ μπαίνει χαλαρά στο παιχνίδι, κυνηγώντας από την αρχή τον αντίπαλο της στο σκορ.

Κάπως έτσι, πήγε στράφι η τρίτη σερί πολύ καλή εμφάνιση του Αγγελέτου επιθετικά, με την ομάδα του Μιχαήλ να φτάνει τις 3 ήττες και να χάνει έδαφος στη βαθμολογία.

Μετά το πρώτο 5λεπτο, ο Απόλλων βρήκε λύσεις στην επίθεση,  καταφέρνοντας να ξεφύγει με 14-6 και 19-8 στο 7′ όταν και ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας δεν κατέθεσε τα όπλα, μείωσε σε 33-28 και 43-37 στο τέλος του ημιχρόνου, δείχνοντας πως μπορεί να είναι ανταγωνιστική παρά τα προβλήματά της.

Με το ξεκίνημα της γ’ περιόδου, η ομάδα του Παπούλια πήγε πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (53-40 στο 26′), τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 10-3 στα πρώτα 5′ με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 59-51.

Στο τελευταίο και καθοριστικό 10λεπτο, η ΑΕΕΠ Χαλκίδας πλησίασε και πάλι στο σκορ χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει την ολική ανατροπή, καθώς η ομάδα της Λιβαδειάς διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα μα καθοριστικό σημείο στα 30” για τη λήξη όταν ο Λεοντίου με 1/2 βολές έκανε το 72-68 δίνοντας απόσταση 4 πόντων στην ομάδα του που τελικά επικράτησε με 73-68.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-14, 43-37, 59-51, 73-68.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 2, Βέλλιος 28 (6), Λούπουλ 18 (3), Τερματζίδης 6, Κωτσαδάμ, Κουτσούμπας, Γίτσας, Ντάλλης 14, Καγιάς 3, Μαντζιώρης 2.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Κουτσογιάννης 13 (2), Καπετάνιος, Δεμερτζής 2, Ρουμπής 2, Μπαλάνος 4, Αγγελέτος 25 (1), Αγκαλίου, Σπανός 11, Γεωργουσόπουλος 11 (1), Δενδρινός.