Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μεγάλο διπλό! ΓΑΣ Βασιλικού-Απόλλων Λιβαδειάς 56-65

Ο Απόλλων Λιβαδειάς πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, παίρνοντας το διπλό μέσα στο Βασιλικό επί της τοπικής ομάδας με 65-56, σε ένα αγώνα που πρωταγωνίστριες ήταν οι άμυνες!

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό και μετά τη νίκη επί του πρωτοπόρου Λοκρού, γνώρισαν την ήττα στην έδρα τους με 56-65, έχοντας πάνω απ’ όλα επιθετικό πρόβλημα.

Ο Απόλλων έφτασε δίκαια στην επικράτηση έχοντας σε καλή μέρα τους παίκτες που συνήθως κρίνουν τους αγώνες για την ομάδα του Παπούλια, που με αυτό το διπλό, εκτός από το 2-0 απέναντι στον ΓΑΣ Βασιλικού βάζουν υποθήκη για να ανέβουν ακόμα ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα.

Καλό ρυθμό στο ματς από το ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες σε μια…επανάληψη του πρώτου αγώνα στη Λιβαδειά, να πηγαίνουν πόντο-πόντο!

Στην α’ περίοδο ο Απόλλων προηγήθηκε με 19-20, ο ΓΑΣ Βασιλικού έφτασε μέχρι το +5 (33-28) για τελειώσει το ημίχρονο με τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός τριπόντου (33-30).

Από το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Απόλλων Λιβαδειάς πήρε το πάνω χέρι στο σκορ, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αστοχία και το άγχος των γηπεδούχων και ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό έφτασε σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 56-65!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Παντελίδης-Νικολιάς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 33-30, 43-48, 56-65.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Αναστασίου-Λέφας): Τσαλκιτζής 11 (3), Ζήμπρας, Πρίφτι Αγγ., Πρίφτι Αν., Αργυρίου 5, Παπανικολάου 5 (1), Μπέλλος 4 (1), Κουσερής 2, Κατσαρός 2, Νασάκης 9 (1), Κατσαγώνας 2, Κικίδης 16 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας-Αδάμ): Λεοντίου, Βέλλιος 8 (2), Λούπουλ 16 (2), Τερματζίδης 6 (1), Παντίσκας, Κυριάκου 2, Κουτσούμπας 6, Τσώνης, Λίτσας, Ντάλλης 21 (1), Καγιάς 6, Ματζιώρης.