Παλικαρίσιο διπλό του Απόλλωνα Λιβαδειάς στη Μαλεσίνα

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Παλικαρίσιο διπλό! Μαλεσίνα-Απόλλων Λιβαδειάς 74-81

Ο Απόλλων Λιβαδειάς μπορεί να είναι ουσιαστικά αδιάφορος βαθμολογικά αλλά χτυπάει όλα τα παιχνίδια του, όπως έκανε και σήμερα, παίρνοντας μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 81-74 απέναντι στη Μαλεσίνα που ”καιγόταν” για τη νίκη ώστε να διατηρηθεί σε τροχιά παραμονής!

Η νίκη για την ομάδα του Παπούλια ήταν δίκαιη, καθώς δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας και σημαντική διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Η Μαλεσίνα αγχώθηκε, ήταν άστοχη και αναγκάστηκε να κυνηγάει στο σκορ, προσπαθώντας προς το τέλος να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή όταν μείωσε από το 69-77 στο 74-77 στα 18” για τη λήξη, αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα και φτάνιντας στην τελική επικράτηση με 74-81!

Μετά τα πρώτα λεπτά ο Απόλλων Λιβαδειάς πήρε το προβάδισμα στο σκορ για να προηγηθεί με 16-20 το τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ στο 13′ προηγήθηκε με 18-31 δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Η Μαλεσίνα άμεσα αντέδρασε, μείωσε σε 26-33 και το ημίχρονο τελείωσε με την ομάδα του Παπούλια μπροστά στο σκορ με 32-38.

Ο Απόλλων προηγήθηκε με 47-63 στο 30′ διατήρησε τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους για να αγχωθεί προς το τέλος αλλά τελικά να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος με σκορ 74-81.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Κοτσιμπός-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 32-38, 47-63, 74-81.