Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Στην τετράδα! Απόλλων Λιβαδειάς-Γ.Σ. Ιτέας 71-61

Ο Απόλλων Λιβαδειάς νίκησε τον Γ.Σ. Ιτέας με 71-61, πήρε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνος και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΕΠ Χαλκίδας στο Αλιβέρι, η ομάδα του Παπούλια βρέθηκε σήμερα για πρώτη φορά από την έναρξη του πρωταθλήματος, στην πρώτη τετράδα!

Οι γηπεδούχοι, κατάφεραν μετά το 25′ να επιβάλουν το ρυθμό τους, να βρουν λύσεις στην επίθεση και να πάρουν διαφορά ασφαλείας στο σκορ φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση!

Από την άλλη πλευρά ο Γ.Σ. Ιτέας δέχθηκε μια ήττα που δεν είναι καταστροφική, αλλά από τη στιγμή που κερδίζουν διαρκώς οι ομάδες που βρίσκονται από κάτω στη βαθμολογία, το άγχος δεν μπορεί να απουσιάζει για την ομάδα του Χρ. Μωραΐτη.

Το ξεκίνημα του ματς δεν ήταν καθόλου καλό, οι δύο ομάδες έκαναν διαγωνισμό…αστοχίας και η πρώτη περίοδος τελείωσε με το φτωχό 10-9.

Στο ημίχρονο ο Απόλλων προηγήθηκε με απόσταση ενός διπόντου (29-27), όμως η συνέχεια του ανήκε. Στο 25′ ο Απόλλων προηγήθηκε με 45-36, έκλεισε το 30′ με το σκορ στο 53-43, για να διατηρήσει τον έλεγχο και να φτάσει στη νίκη με τελικό σκορ 71-61.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Κατσέλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-9, 29-27, 53-43, 71-61.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Σκοτίδας, Βέλλιος 16 (2), Φρυγανάς 10 (2), Τερματζίδης 6 (2), Παντίσκας, Κυριάκου 11, Κουτσούμπας, Τσώνης, Γίτσας, Ντάλλης 15 (3), Καγιάς 5 (1), Μαντζιώρης 8.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Κουτρόγιαννος, Παπαδημητρίου 4, Μαναίος 7 (1), Γεωργαντάς 10, Μολές Αργ. 6 (2), Αγγελόπουλος 15 (5), Κατσίμπρας, Κανάτας, Χαλκιάς 5, Σταύρου 14 (2), Πασαλιμανιώτης.