Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Διπλό στο φινάλε! Άρης Θήβας-Κένταυρος Λιβαδειάς 82-86

Ο ορισμός του ντέρμπι στο κλειστό της Θήβας ήταν ο αγώνας του Άρη με τον Κένταυρο Λιβαδειάς, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη δυσκολότερη φετινή τους νίκη, επικρατώντας με 82-86, σε ένα ματς που οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν σύνηθες φαινόμενο!

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια χωρίς όμως κανένας να μπορέσει να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Προς το τέλος της α’ περιόδου ο Άρης προηγήθηκε με 25-19, αλλά γρήγορα ο Κένταυρος αντέδρασε για να προσπεράσει με 28-32. Ο Άρης γύρισε υπέρ του εκ νέου το σκορ (41-39), με το ημίχρονο να φέρνει τον Κένταυρο μπροστά με 43-46!

Στο ίδιο στυλ και το β’ ημίχρονο, με πολλές εναλλαγές στην πρωτοπορία και τα πάντα να κρίνονται στο φινάλε ενός συγκλονιστικού αγώνα.

Στο 30′ το σκορ ήταν 61-63, στο 35′ 68-69, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε! Ο Άρης προηγήθηκε με 80-79 στο 39′ αλλά ο Κένταυρος έβαλε τους κρίσιμους πόντους, γύρισε το ματς υπέρ του με 80-84 με δύο βολές του Γαρμπή, για να πάρει τελικά μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας με 82-86 με τον Δημητριάδη να προσθέτει δύο ακόμα πόντους από τη γραμμή των βολών.

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 43-46, 61-63, 82-86.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας-Σαμιώτης): Μαργαρίτης, Βουρτζούμης 11, Τσοπανέλης, Σκυριανός 12 (1), Χαρατσής Π., Χαρατσής Ι. 18 (3), Καραδόπουλος 19 (3), Στρατέλος 3, Χάλιος 14, Πανδής 2, Μπόκος 3 (1), Παγώνης.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μάρκου-Τσιφής): Γαρμπής 27 (3), Σταμούλης 2, Παλέτας, Κόλλιας, Παππάς Ζ., Χαλβατζής, Κοϊτσάνος 9 (1), Παππάς Α. 10, Ματζιώρης 19 (1), Θεοφανόπουλος 2, Κολιούκος 2, Δημητριάδης 15 (2).