Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νικητής στο ντέρμπι των ανατροπών! Άρης Θήβας-Πρωτέας Σχηματαρίου 64-70

Σε ένα ματς με ένταση, πολλές τεχνικές ποινές και εναλλαγές στο σκορ ο Πρωτέας Σχηματαρίου πήρε μεγάλο διπλό στη Θήβα επικρατώντας του Άρη με 64-70 πετυχαίνοντας τη 3η του νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Ο Πρωτέας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 6-12 στο 3′, 8-15 στο 7′ και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 13-23. Ο Άρης δεν βρήκε λύσεις επιθετικά με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται φτάνοντας στο +14 στο 14′ (17-31) και στο 29-41 στο ημίχρονο.

Ο Άρης στην πρώτη εμφάνιση του Παπαθανασίου στον πάγκο του, κάνοντας πάρα πολύ καλό γ’ δεκάλεπτο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 23-8 όχι μόνο επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά προσπέρασε και με 52-49 στο 30′. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 8 (60-52 στο 35′) με την ομάδα του Σχηματαρίου εκεί να αντιδρά και να ροκανίζει τη διαφορά (60-58 στο 36′).

Ισοπαλία στο παιχνίδι (61-61 37′) και με σερί 0-6 ο Πρωτέας προηγήθηκε με 61-67 1′ πριν τη λήξη, με τους παίκτες του να είναι ψύχραιμοι και να φτάνουν στη νίκη με 64-70.

Ο Χαντζής με 23 (3) πόντους οδήγησε την ομάδα του επιθετικά και τον ακολούθησαν οι Λουλακάς και Σουλινάρης με 14 πόντους ο καθένας. Για τον Άρη Θηβας ο Γ. Χαρατσής σημείωσε 13 (2) και ο Χάλιος 12 πόντους.

Διαιτητές: Νικολιάς-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 29-41, 52-49, 64-70.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Παπαθανασίου-Σαμιώτης): Μαργαρίτης 2, Βουρτζούμης 7 (2), Τσοπανέλης 8, Σκυριανός 9 (1), Χαρατσής Π., Χαρατσής Ι. 13 (2), Καραδόπουλος 5, Στρατέλος, Χάλιος 12, Πανδής 8, Μπόκος, Παγώνης.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Κατσάνης, Θεοδουλίδης, Μαριάκης, Χαντζής 23 (3), Πανταζής 10 (1), Σαράφολγου, Λουλακάς 14 (1), Βλαχάκης, Σουλινάρης 14, Ευαγγελούδης 2, Χαρίσης 6, Χαλάτσης 1.