Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Διπλό στη μάχη της παραμονής! ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Απόλλων Λιβαδειάς 73-77

Ο Απόλλων Λιβαδειάς πήρε μεγάλο διπλό απέναντι στην ΑΕΕΠ Χαλκίδας με 73-77 και η μάχη της παραμονής στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ έχει φέτος…πολύ ψωμί, καθώς οι ανατροπές στα δεδομένα είναι συνεχόμενες!

Ματς για γερά νεύρα, με τις δύο ομάδες να βλεπουν τον σημερινό αγώνα ως…τελικό και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν στο τέλος μια νίκη-ανάσα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τερματζίδη, τόσο για τα μεγάλα σουτ που έβαλε στη διάρκεια του αγώνα όσο και για τις κρίσιμες βολές στο φινάλε!

Ο Απόλλωνας πήρε σημαντική διαφορά στη δ’ περίοδο φτάνοντας ακόμα και στο +11 στο 36′ (60-71), με την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να μην τα παρατάει και να μειώνει σε 74-75 στα 45” με 1/2 βολές του Κολοβού, για να επικρατήσουν τελικά οι φιλοξενούμενοι με 73-77!

Αμφίρροπο το ματς στο πρώτο 10λεπτο με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και το τέλος του πρώτου 10λεπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17.

Με τρίποντο του Ντάλλη και νέο τρίποντο από τον Τερματζίδη ο Απόλλων ξέφυγε με 19-28 στο 15′ ενώ συνεχίζοντας να σουτάρει με καλά ποσοστά από την περιφέρεια προηγήθηκε με 25-34 χάρη σε τρίποντο αυτή τη φορά από τον Βέλλιο κλείνοντας το ημίχρονο στο +5 (35-40).

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας πλησίασε στο 28′ στο καλάθι (52-54), για να ευστοχήσει και πάλι ο Τερματζίδης σε δύο καθοριστικά τρίποντα, αρχικά για το 52-57 και λίγο αργότερα για το 58-65 (34′).

Στο 36′ αποβλήθηκαν ο κόουτς Τσαούσης και ο Ρουμπής από πλευράς γηπεδούχων, με την ομάδα της Λιβαδειάς να ξεφεύγει στο σκορ με 60-71.

Ο Αγγελέτος μείωσε με τρίποντο σε 64-71, ο Κολοβός με καλάθι στα 40” μείωσε σε 72-74, οι γηπεδούχοι έβγαλαν την άμυνα με κόψιμο του Δενδρινού και ο Κολοβός με 1/2 βολές μείωσε σε 73-74!

Ο Τερματζίδης με 2/2 βολές έγραψε το 73-76, ο Κολοβός είχε 0/2 βολές στο φάουλ που του έγινε (τη δεύτερη βολή την έχασε επίτηδες στην προοπτική ενός επιθετικού ριμπάουντ), για να τελειώσει το μεγάλο ντέρμπι με 73-77!

Διαιτητές: Κατσέλη-Ντάνος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 35-40, 54-60, 73-77.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ-Τσαούσης): Ρουμπής 1, Καπετάνιος 8 (1), Δεμερτζής, Δενδρινός 2, Μπαλάνος 2, Αγγελέτος 8 (2), Μπέλλος Χ. 2, Μερδίτης, Μπέλλος Ν., Γεροντίτης 16, Σπυρόπουλος, Κολοβός 34 (2).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Βέλλιος): Λεοντίου 1, Βέλλιος 6 (1), Ζητουνιάτης 3 (1), Τερματζίδης 13 (3), Κωτσαδάμ 12 (3), Πιπινής 4, Αντωνίου, Τσώνης, Ντάλλης 14 (1), Δεδούσης, Θεοδώρου 9, Ματζιώρης 15.