Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νίκη-ανάσα! (Άρης Θήβας-Τελεθριακός 64-56)

Σε ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας ο Άρης Θήβας επικράτησε του Τελεθριακού με σκορ 64-56, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα ενόψει της συνέχεια τους πρωταθλήματος της Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Μαζί οι δύο ομάδες στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο (15-12 στο 7′), με τον Άρη Θήβας να κλείνει με προβάδισμα 5 πόντων (22-17) το α’ δεκάλεπτο.

Ίδιο σκηνικό και στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 27-21 στο 15′ και με 33-28 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 3 (40-37 στο 25′), με τον Άρη να προηγείται με 49-43 στο 30′.

Με σερί 6-0 ο Τελεθριακός ισοφάρισε σε 49-49 στο 33′, με την ομάδα της Θήβας να περνά ξανά μπροστά με 56-50 στο 35′. Ο Άρης διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (58-51 37′ και 60-55 38′:40″) για να φτάσει στην 3η του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα απέναντι στον Τελεθριακό, δύο ομάδες που έχουν τους ίδιους στόχους.

Για τον νικητή Άρη ο Γ. Χαρατσής πέτυχε 20 (3) πόντους, οδηγώντας την ομάδα του επιθετικά, ενώ για τον Τελεθριακό ο Φωτητζόγλου σημείωσε 17 πόντους.

Διαιτητές: Χαϊνά-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 33-28,  49-43, 64-56.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Παπαθανασίου): Μαργαρίτης, Τσαραμπάρης, Βουρτζούμης 9, Τσοπανέλης 4, Σκυριανός 5 (1), Χαρατσής Π., Χαρατσής Ι. 20 (3), Ματσαγγούρας 2, Στρατέλος 10, Χάλιος 14, Μπόκος, Παγώνης.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Παπανικολάου 12 (1), Τσιτούμης 2, Λιόντος, Φωτητζόγλου 17, Κικίδης Κ., Λούκας 8 (1), Κικίδης Ν., Ιμαριάγκμπε 9, Ματάκιας 2, Κιαπέκος 6.