Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): Απόλλων Χαλκίδας-Αλίαρτος 72-59(φωτό)

Με νίκη συνέχισε στον ά’ όμιλο της Β’ ΕΣΚΑΣΕ ο Απόλλωνας Χαλκίδας επικρατώντας με 72-59 της Αλιάρτου, έχοντας πολύ καλή απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι που είχαν και πολυφωνία στο σκοράρισμα προηγήθηκαν με 18-8 στο 5′ και με 21-17 στο 10′. Ο Απόλλωνας με πολύ καλό β’ δεκάλεπτο πήρε διψήφιο προβάδισμα με 40-29 στο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μαχητικοί και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Κοσμετάτο μείωσαν σε 40-35 στο 23′, ωστόσο η ομάδα της Χαλκίδας αντέδρασε για το 56-42 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου και επικράτησε με το τελικό 72-59.

Για τους νικητές ο Αποστολάτος ήταν πρώτος σκόρερ με 18 (4) πόντους και τον ακολούθησε ο Κατσούλας με 16 (2) πόντους, ενώ για την Αλίαρτο ο Κοσμετάτος πέτυχε 17 (2) πόντους.

Διαιτητές: Τσάλας Γ.-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 40-29, 56-42, 72-59.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Νικολάου): Αλεξάνδρου, Μούντριχας 2, Στεφάνου, Κατσούλας 16 (2), Κοσμετάτος 10 (2), Τομαράς 7 (1), Καλόγηρος 2, Τζατζάς 10 (2), Αποστολάτος 18 (4), Προκοπάκης 3, Μήλος, Όουιε 4.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς-Καρανάσιος): Κατσιμίχας 7 (1), Τζανόπουλος Τ. 8, Τζανόπουλος Ε., Αχματιώτης 3 (1), Τζαβαρίνης, Τσέκος 5, Κοσμετάτος 17 (2), Λάζαρης 3, Τσιριμώκος 4, Βλαχογιάννης 2, Αντωνίου 4, Καρανάσιος 6.