Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Στο τέλος έγινε ντέρμπι! Κένταυρος Λιβαδειάς-ΑΕΕΠ Χαλκίδας 92-88

Ο Κένταυρος Λιβαδειάς έδειχνε…ωραίος και άνετος και έτοιμος να πετύχει μια ακόμα εύκολη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, προηγήθηκε με +22 πόντους στο 30′ (77-55), αλλά στην τελευταία περίοδο έπαθε…μπλακ άουτ, με την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να επιστρέφει στον αγώνα, να μειώνει ακόμα και στους 2 πόντους (90-88) έχοντας την ευκαιρία να περάσει και μπροστά καθώς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Κένταυρο να φτάνει τελικά με άγχος στη νίκη με 92-88, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τις εντυπώσεις!

Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας με λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο 10’ με 16-22, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν αισθητά το ρυθμό τους στο β’ 10λεπτο όταν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαντζιώρη που σε αυτό το χρονικό σημείο πέτυχε 19 πόντους, για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 50-40.

Στη γ’ περίοδο ο Κένταυρος έδειξε να καθαρίζει τον αγώνα καθώς προηγήθηκε με 77-55, αλλά η ΑΕΕΠ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη.

Ο Μάρκου απέσυρε τους βασικούς, οι παίκτες που μπήκαν στο παρκέ δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό και η Παναγίτσα με πόντους του εξαιρετικού Ρουμπή αλλά και των Γεροντίτη, Αγγελέτου, ‘’ροκάνισε’’ τη διαφορά μειώνοντας σε 86-84 για να γράψει ο Στεφάνου με τρίποντο το 89-84!

Αμέσως απάντησε ο Αγγελέτος με το ίδιο…νόμισμα (90-87), για να πάει το ντέρμπι στις βολές στο τέλος και τον Κένταυρο να φτάνει στην αγχωτική νίκη με 92-88!

Από την ομάδα της Λιβαδειάς οι Μαντζιώρης, Πέττας πέτυχαν από 30 πόντους, ενώ από την πολύ καλή ΑΕΕΠ Χαλκίδας, ο Ρουμπής με 25 πόντους και ο Γεροντίτης με 24 ήταν οι πρώτοι σκόρερς για την ομάδα του Μιχαήλ.

Διαιτητές: Ζάχος-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 50-40, 77-55, 92-88.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μάρκου): Καρφάκης 2, Κολιούκος 2, Στεφάνου 3 (1), Σταμούλης, Παλέτας, Χαλβατζής, Πέττας 30 (1), Κοϊτσάνος 7, Μαντζιώρης Ν. 30 (4), Θεοφανόπουλος 4, Παππάς 1, Δημητριάδης 13.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ): Ρουμπής 25 (2), Καπετάνιος 8 (2), Τσάλας 8 (1), Δενδρινός, Βούγκας, Αγγελέτος 17 (3), Μπέλλος Χ. 4, Καρράς, Μερδίτης, Γεροντίτης 24, Σπυρόπουλος 2.