Α2 Elite League: ”Λύγισε” από τα προβλήματα! Ερμής Σχηματαρίου-Τρίτωνας 62-69

Ο Ερμής Σχηματαρίου δεν τα κατάφερε απέναντι στον πρωτοπόρο Τρίτωνα γνωρίζοντας την ήττα με 62-69, σε ένα αγώνα που ήταν ανταγωνιστικός αλλά και άτυχος παράλληλα καθώς έχασε από νωρίς με τραυματισμό τον Μητσιμπόνα ενώ δεν είχε στη διάθεση του και τον Κυρίτση παρότι ήταν στη 12αδα.

Παράλληλα, οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι ενώ είχαν και παράπονα από τη διαιτησία, με τον Βασιλόπουλο να δέχεται τεχνική ποινή σε κομβικό σημείο του αγώνα και τους πρωτοπόρους να φτάνουν στη νίκη με +7 πόντους.

Άστοχος ο Ερμής στην πρώτη περίοδο, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Τρίτωνας για να προηγηθεί με 9-14.

Στη β’ περίοδο ο αγώνας δεν άλλαξε μορφή, με τις δύο ομάδες άστοχες και το σκορ του ημιχρόνου στο 25-27, με τους γηπεδούχους σαφώς επηρεασμένους αγωνιστικά και ψυχολογικά από τον τραυματισμό του Μητσιμπόνα.

Ο Τρίτωνας διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μετά το 25′, προηγήθηκε με 40-45 στο 30′ και 46-58 στο 34′.

Στο 51-62 φάνηκε οι φιλοξενούμενοι να είναι κοντά στη νίκη έχοντας και σύμμαχο το χρόνο αλλά ο Ερμής δεν τα παράτησε. Με καλάθι του Μπράίαντ μείωσε σε 59-64 στο 39′ τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-2, αλλά με μια τεχνική ποινή στον Βασιλόπουλο και βολή του Καμπερίδη έγραψε το 59-66.

Στα 24” ο Φιλοξενίδης με τρίποντο μείωσε σε 62-66, ο Ζαραϊδώνης είχε 0/2 βολές, όμως ο Ζαρμακούπης έχασε τον έλεγχο της μπάλας για να φτάσουν οι φιλοξενούμενοι στη νίκη με εύστοχες βολές των Μάϊερς και Τσάμη στο τελικό 62-69.

Διαιτητές: Τσώνος-Καραβίτης-Αναστασίου

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-14, 25-27, 40-45, 62-69.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Μπράιαντ 19 (1), Νάκης, Ζαρμακούπης 2, Καλημέρης, Φιλοξενίδης 13 (3), Μαργέλης 5 (1), Βασιλόπουλος 11 (2), Μητσιμπόνας 3 (1), Τάταρης, Ντράσκοβιτς 1, Πάππος 8 (2), Κυρίτσης.

ΤΡΙΤΩΝΑΣ (Μιχελάκος): Μάιερς 11 (1), Μανοΐλοβιτς 20 (3), Κουφόπουλος 3 (1), Ζαραϊδώνης 2, Πράππας, Τσουργιάννης, Προίσκος 7 (1), Καμπερίδης 19 (1), Τσάμης 7, Μπολδόγλου, Τζαβέλας.