ΣΤΟ ΜΑΥΣΩΛΕΙΟ ΘΥΜΑΤΩΝ ΝΑΖΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΔΙΣΤΟΜΟ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΕΛΛΗΝΌΠΟΥΛΑ ΑΠΟ ΛΥΚΕΙΟ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΊΑΣ.
Είναι κάποια από τα Ελληνόπουλα που φοιτούν στο Λύκειο του ελληνικού κλάδου του Leibniz-Μontessori Gymnasium Dusseldorf και ήρθαν τις προάλλες και φέτος στο Δίστομο, με τους Ελληνες καθηγητές-συνοδούς, τον Ιωάννη Κοτούπα και την Αλεξία Μυριούνη . Μάλιστα οι καθηγητές τιτλοφόρησαν την σχετική ανάρτηση τους στα Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης για την επίσκεψη τους στον λόγο του Μαυσωλείου: <<Δίστομο – Μαχαιρωμένη πολιτεία του κόσμου>>…
![](https://i0.wp.com/iparnassos.gr/wp-content/uploads/2024/05/FB_IMG_1715543889436.jpg?w=640&ssl=1)
Η φετινή επίσκεψη έχει έναν ιδιαίτερο συμβολισμό καθώς συμπληρώνονται 80 χρόνια από το Εγκλημα κατά της Ανθρωπότητας που έκαναν τα γερμανικά στρατεύματα Κατοχής στο Δίστομο, σφαγιάζονται 228 συμπατριώτες μας – όλους φυσικά αμάχους…
Όπως όλοι οι προσκυνητές αυτή την εποχή ανέβηκαν στον Λόφο του Μαυσωλείου καθώς στο κτίριο του Μουσείο Θυμάτων Ναζισμού Διστόμου γίνονται έργα ανακαίνισης και αναβάθμισής του
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/05/IMG_20240512_232914.jpg?resize=567%2C840&ssl=1)
Το Leibniz-Μontessori Gymnasium Dusseldorf είναι το μοναδικό δευτεροβάθμιο εκπαιδευτικό Ίδρυμα στην Γερμανία που έχει δίγλωσσο ( Γερμανικό – Ελληνικό) Κλάδο, στο πρωινό του πρόγραμμα (http://www.allesgr.de/nea/106781/dusseldorf-leibniz-montessori-gymnasium-to-germaniko-scholio-pou-didaski-ellinika.html ).
Η επίσκεψη – προσκύνημα στο Μαυσωλείο είναι ένα μέρος της εκπαιδευτικής τους εκδρομής στην Ελλάδα – στην περιοχή εκτός από το Δίστομο επισκέφθηκαν τους Δελφούς και τον Όσιο Λουκά .