Η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας με τη συνδρομή της δομής «Γέφυρα» διοργανώνει για 3η συνεχή χρονιά παράλληλες εκδηλώσεις στις πόλεις της Στερεάς την Εβδομάδα Ευαισθητοποίησης για Άτομα με Αναπηρία 20-26 Μαΐου 2024 υπό το σύνθημα «όλοι μαζί – όλοι ίσοι» με την υποστήριξη των Δήμων Στερεάς.
Στην Κεντρική Πλατεία της Θήβας, σήμερα το πρωί διεξήχθη η δράση «Σειρά σου» η οποία αποτελεί καμπάνια ενημέρωσης, εκπαίδευσης και ευαισθητοποίησης αναφορικά με τα άτομα με αναπηρία και εκφράζει την ανάγκη για την ισότιμη συμπερίληψή τους στην κοινωνία.
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/05/445242098_1508842230029114_2298691451148468832_n.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
Στην εν λόγω δράση συμμετείχαν ενεργά το 1ο , 2ο , 3ο , 4ο, 7ο και 8ο Δημοτικό Σχολείο Θήβας, το 4ο Γυμνάσιο Θήβας, το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Θήβας όπως επίσης και το Εργαστήριο Ειδικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Λουτουφίου.
Ο Δήμος Θηβαίων εργάστηκε για την ομαλή διεξαγωγή της δράσης όπως επίσης και μαζί τον Εμπορικό Σύλλογο Θήβας παρείχε νερά σε όλους τους συμμετέχοντες και περευρισκομένους.
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/05/441951600_1508842160029121_6059973787746693142_n.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
Η σημερινή δράση θα δώσει τη «σκυτάλη» στον 3ο Αγώνα Δρόμου «Όλοι μαζί – Όλοι ίσοι» που θα διεξαχθεί στην Θήβα, την Κυριακή 26 Μαΐου 2024 και θα περιλαμβάνει τις εξής διαδρομές:
- Διαδομή 750μ. για ΑμεΑ ανεξαρτήτου ηλικίας με συνοδούς
- Διαδρομή περιπάτου 2,5 χλμ ανδρών – γυναικών ΑμεΑ και συνοδών
- Διαδρομή 5χλμ ανδρών – γυναικών ΑμεΑ & αμαξίδια με συνοδούς.
Σημειώνεται ότι και οι τρεις διαδρομές δεν έχουν ανταγωνιστικό χαρακτήρα και δεν θα υπάρξει χρονομέτρηση.
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/05/436576990_1508842590029078_3290781407546932905_n.jpg?resize=378%2C840&ssl=1)