Χωρίς…φρένα! Αλίαρτος-Λοκρός 63-80

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Χωρίς…φρένα! Αλίαρτος-Λοκρός 63-80

Αήττητος συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ ο Λοκρός, που πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Αλιάρτου νικώντας δίκαια την τοπική ομάδα με 63-80.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σταθερά καλό ρυθμό από την αρχή του παιχνιδιού, είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και η νίκη ήρθε σχετικά άνετα.

Η Αλίαρτος δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από αυτό τον αγώνα, που ούτως η άλλως είχε υψηλό βαθμό δυσκολίας, στοχεύοντας πλέον σε θετικά αποτελέσματα στη συνέχεια της διοργάνωσης, έχοντας ένα κομβικό ματς της επόμενη εβδομάδα στη Λιβαδειά με τον Απόλλωνα.

Ο Λοκρός επέβαλε το ρυθμό του από την αρχή του αγώνα, έχοντας λύσεις στην επίθεση και ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ. Η α’ περίοδος βρήκε την ομάδα της Αταλάντης στο +7 (14-21) με το 22-33 του 16 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου. Η Αλίαρτος κατάφερε προς το τέλος του ημιχρόνου με καλύτερη άμυνα να μειώσει τη διαφορά στο 28-36.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα και στο υπόλοιπο του αγώνα φτάνοντας δίκαια στη νίκη με τελικό σκορ 63-80.

Πρώτος σκόρερ για τον Λοκρό ο Αγγ. Μάτος με 24 (5) πόντους ενώ για την Αλίαρτο ο Σκυριανός σημείωσε 19 (2) πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Χριστοδούλου Σπ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-21, 28-36, 41-61, 63-80.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 2, Αντωνίου 6, Τσέκος 8 (2), Παπαποστόλου 9, Σκυριανός 19 (2), Σταγκίδης 3 (1), Λάζαρης, Βλαχογιάννης 6 (1), Πανδής 10.

ΛΟΚΡΟΣ (Μάτος): Ζότο, Ανδρέου 2, Ανέστης, Κοσμετάτος Γ. 11, Βερούσης 4, Πάσσας 18, Τότσι, Μπόλματης 2, Μάτος Αν. 7, Μάτος Αγγ. 24 (5), Σοροπάνης 9 (1), Ξηρογιάννης 3.