«Αλύγιστος» ο Άρης Θήβας πήρε το ντέρμπι των κιτρινόμαυρων μέσα στη Χαλκίδα

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ”Κιτρινόμαυρο” το ντέρμπι! ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Άρης Θήβας 60-62

Το μεγάλο ντέρμπι της πρώτης τετράδας βάφτηκε τελικά ”κιτρινόμαυρο” με τον Άρη να φτάνει στη νίκη μέσα στη Χαλκίδα επί της ΑΕΕΠ με 62-60, σε ένα αγώνα με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, όπου τα πάντα κρίθηκαν στη λεπτομέρεια!

Οι γηπεδούχοι παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Κουτσογιάννη που αποτελεί την κινητήρια δύναμη της ΑΕΕΠ, πάλεψαν τον αγώνα μέχρι τέλους και θα μπορούσαν να τον είχαν κατακτήσει αν ο Αγγελάτος δεν αστοχούσε σε δύο κρίσιμες βολές προς το φινάλε της αναμέτρησης!

Ο Άρης είχε πάντως την ουσία, πήρε τη νίκη, έκανε το 2-0 απέναντι στην ΑΕΕΠ Χαλκίδας σε πιθανή μελλοντική διασταύρωση και στην ουσία έβγαλε αλώβητος ένα από τα δυσκολότερα ματς του β’ γύρου!

Ο Άρης Θήβας διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Στο 10′ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-14, στο ημίχρονο η ψαλίδα της διαφοράς μειώθηκε στη μικρότερη δυνατή τιμή (32-33), για να αλλάξει χέρια το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, με την ΑΕΕΠ Χαλκίδας να ξεκινάει την αντεπίθεση από την άμυνά της για να προηγηθεί με 43-40 και 53-48 στο τέλος της γ’ περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο έγινε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τα πάντα να κρίνονται στο φινάλε.

Με δύο βολές του Παναγιωτίδη ο Άρης προηγήθηκε με 60-61, ο Αγγελέτος είχε 0/2 βολές για τους γηπεδούχους, οι δύο ομάδες έχασαν από μια επίθεση και ο Θωμάς με 1/2 βολές στο τέλος διαμόρφωσε το 60-62.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Παπαδόπουλος-Καλογρηάς (ΕΣΚΑ).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-14, 32-33, 53-48, 60-62.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ-Μπρούζος): Ρουμπής 6, Καπετάνιος 2, Δεμερτζής 4, Κολοβός 24 (2), Μπαλάνος 3 (1), Αγγελέτος 7 (2), Κωνσταντόπουλος 4, Σπανός, Γεωργουσοπουλος 10 (1), Αγκαλίου.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Κουτρουλάρας, Ματσαγγούρας 2, Τσοπανέλης 3 (1), Γρυπάρης 2, Παναγιωτίδης 23 (3), Χαρατσής 5, Θωμάς 14 (3), Κανινής 6 (2), Πανδής 2, Παγώνης 5.