Νίκησε τον…κακό του δαίμονα! Απόλλων Λιβαδειάς-Αστέρας Αλιβερίου 93-67

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Νίκησε τον…κακό του δαίμονα! Απόλλων Λιβαδειάς-Αστέρας Αλιβερίου 93-67

Ο Απόλλων Λιβαδειάς νίκησε τον…κακό του δαίμονα Αστέρα Αλιβερίου με 93-67 και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, φτάνοντας τις 10 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα!

Ο Απόλλων Λιβαδειάς είχε χάσει στο ματς του πρώτου γύρου από τον Αστέρα, πέρυσι οι δύο ομάδες δεν είχαν βρεθεί αντιμέτωπες λόγω κορωνοϊού, ενώ πρόπερυσι ο Αστέρας είχε κερδίσει και τα δύο ματς!

Σήμερα πάντως οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι, όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ, δυσκολεύτηκαν μόνο μέχρι το 15′ όταν οι Αλιβεριώτες έβγαζαν αντίδραση για να εξελιχθεί στη συνέχεια το ματς παράσταση για ένα ρόλο!

Στο 10′ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (23-20), με τον Απόλλωνα να βρίσκει διαδρόμους κυρίως από την περιφέρεια για να κλείσει το ημίχρονο στο +11 (44-33).

Στο β’ ημίχρονο ο Απόλλων ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές, πήγε το ματς στους 20 πόντους (75-53 στο 30′), για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 93-67.

Από τον Απόλλωνα Λιβαδειάς, στον οποίο αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο Φρυγανάς και σημείωσε σήμερα 17 τρίποντα, ξεχώρισαν επιθετικά οι Βέλλιος, Τερματζίδης, Ντάλλης.

Από τον Αστέρα Αλιβερίου πρώτος σκόρερ ο Στράτος Ιωάννου με 19 πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 44-33, 75-53, 93-67.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 3 (1), Βέλλιος 23 (5), Φρυγανάς 5 (1), Τερματζίδης 20 (4), Γέρος, Κυριάκου 11 (1), Κουτσούμπας 8 (1), Τσώνης, Γίτσας, Ντάλλης 17 (4), Καγιάς, Μαντζιώρης 6.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Βογιατζής 1, Ρέτσας Κ., Καψούλης 13, Βασιλείου, Γλάρος 2, Χρυσοσπάθης, Γανωτής 6, Καραμάνος 12 (2), Τζουβάνας 2, Ιωάννου Ε. 19 (1), Αχματιώτης 12 (2).