Κυπελλούχος Βοιωτίας 2021-22 ο ΑΟ Υπάτου

Κυπελλούχος Βοιωτίας 2021-22 αναδείχθηκε ο ΑΟ Υπάτου.

Στο τελικό που φιλοξενήθηκε στο δημοτικό στάδιο Αλιάρτου η ομάδα του Γιώργου Αντωνόπουλου νίκησε τον Αμβρυσσέα Διστόμου με 5-3 στα πέναλτι. Κανονική διάρκεια και παράταση ολοκληρώθηκαν με σκορ 1-1.

Ο Αμβρυσσέας άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Γεωργουσόπουλο.

Στο 48’ αποβλήθηκε από τον πάγκο ο προπονητής της ομάδας του Διστόμου Γιάννης Λύτρας με 2η κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Ο ΑΟ Υπάτου ισοφάρισε στο 55ο λεπτό με τον Ποτουρίδη. Ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις.

Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1 και έτσι οδηγηθήκαμε στην ημίωρη παράταση.

Λίγο πριν την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αποβλήθηκε από τον πάγκο και ο προπονητής του ΑΟ Υπάτου Γιώργος Αντωνόπουλος.

Ο Αμβρυσσέας διαμαρτυρήθηκε για δυο περιπτώσεις πέναλτι στο 104’ και στο 108’, όμως ο ρέφερι Αλαφογιάννης δεν υπέδειξε κάποια παράβαση.

Και το έξτρα ημίωρο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1 και έτσι οδηγηθήκαμε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.