Την Κυριακή 3 Μαρτίου 2024 ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. Γεώργιος τέλεσε τη Θεία Λειτουργία και το ετήσιο μνημόσυνο του μακαριστού π. Κωνσταντίνου Γκέλη στην Ιερά Μονή Γενεσίου της Θεοτόκου-Προστασίας των Χριστιανών Ασωπίας, με τη συμμετοχή πολλών πιστών, των οικείων και των πνευματικών παιδιών του μακαριστού ιερέα.
Ο Σεβασμιώτατος στο κήρυγμα αναφέρθηκε στο ευαγγελικό ανάγνωσμα της ημέρας αναλύοντας την παραβολή του ασώτου υιού ή του σπλαχνικού πατέρα, ενώ αναφέρθηκε και στο χρυσό κανόνα: “Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιῆτε αὐτοῖς· οὗτος γάρ ἐστιν ὁ νόμος καὶ οἱ προφῆται”, που αναφέρει ο Χριστός στην επί Όρους Ομιλία Του. Επίσης, αναφέρθηκε στο μακαριστό π. Κωνσταντίνο Γκέλη, ο οποίος υπήρξε κτίτωρ της Ιεράς Μονής και ευχήθηκε ο Θεός να αναπαύει την ψυχή του. Μετά τη Θ.Λειτουργία και το Μνημόσυνο σε αίθουσα της Μονής παρουσιάσθηκε αφιέρωμα με φωτογραφίες από τη ζωή του μακαριστού π. Κωνσταντίνου Γκέλη.
Το μεσημέρι ο Σεβασμιώτατος μετέβη στην Ξηρονομή, κατόπιν σχετικής προσκλήσεως, και ευλόγησε τη βασιλόπιτα του Συλλόγου Ξηρονομαίων.
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-1942e24ef23048af786548980987128b-V.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-1329560beb2724c2bcead568d6b7eee0-V.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-05374125fa02191921318ef03cac30a0-V.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-c44f251a75b4f403486879097b26ddd8-V.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-d9c234a6677879b6c8bd48916fea7485-V.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/03/IMG-d170533422daa4543879612af07dbca5-V.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/03/Κ.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/permissos.gr/wp-content/uploads/2024/03/Λ.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)