Με 100αρα κοντά στο όνειρο ο Ερμής Σχηματαρίου

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Με 100αρα κοντά στο όνειρο! Ερμής Σχηματαρίου-ΑΓΣ Ιωαννίνων 100-84

Με 100αρα ο Ερμής νίκησε στο ντέρμπι τον ΑΓΣ Ιωαννίνων (100-84) και πλησίασε ακόμα περισσότερο στο όνειρο της ανόδου στην Α2 κατηγορία, δείχνοντας ικανός φέτος για μεγάλα πράγματα!

Ο Ερμής ξεκίνησε καλύτερα, θέλησε να δείξει από νωρίς πως είναι το…αφεντικό του ματς και τα κατάφερε. Με πολύ καλή άμυνα, που έφερε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, ο Ερμής ξέφυγε με νταμπλ-σκορ με τη συμπλήρωση του πρώτου 10λεπτου (28-14), παρότι από το 11′ έπαιζε χωρίς τον Δημητριάδη που αποβλήθηκε από τους διαιτητές!

Στο β’ 10λεπτο ο Ερμής ιδίως μετά το 15΄ήταν καταιγιστικός για να ξεφύγει στο σκορ ακόμα περισσότερο φτάνοντας στο ημίχρονο στο +24! (61-37).

Στη συνέχεια ο Ερμής δεν απειλήθηκε στο σκορ, συνέχισε να βρίσκει διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι με τον Βεσκούκη σε πολύ καλή μέρα όπως και οι Καρακωνσταντάκης, Κυριακόπουλος, Ζαρμακούπης, φτάνοντας στη νικη με 100αρα! (100-84)!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Θεοδωρόπουλος-Μπούκας-Ουσταμπασίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-14, 61-37, 75-571 100-84.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου-Γιαννακόπουλος): Κυριακόπουλος 23 (5), Μπόρσης, Δουρούκης 5 (1), Ζαρμακούπης 17 (1), Χατζηγιαννάκης, Καλημέρης 10, Βεσκούκης 25 (3), Καρακωνσταντάκης 15 (3), Χάλιος, Δημητριάδης 2, Μπακέας 3 (1), Ζορμπάνος.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης-Καννής): Νικολόπουλος 11 (2), Γυφτάκης 13 (2), Γκατζέλης, Καννής 7 (1), Μυλωνάς 2, Βαγγέλης 22, Ιωαννίδης 10 (3), Παππάς, Ψάλτου 19.