Α2 Elite League: Πρώτη εντός έδρας ήττα! Ερμής Σχηματαρίου-Ψυχικό 72-86

Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Ερμή Σχηματαρίου στο φετινό πρωτάθλημα της Α2, με την ομάδα του Οικονόμου να χάνει απο το φορμαρισμένο Ψυχικό με 72-86, σε ένα αγώνα που οι φιλοξενουμενοι με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας κράτησαν το προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, φτάνοντας στην επικράτηση.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ με το Ψυχικό να κλείνει το 10λεπτο στο +3 (22-25).

Οι φιλοξενούμενοι σούταραν καλά από την περιφέρεια, είχαν 5/8 τρίποντα στα μισά της β’ περιόδου όταν και ξέφυγαν με 27-35 αλλά και με 31-41 με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 9-16. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά το Ψυχικό με 42-50 με τους φιλοξενούμενους να έχουν 6/12 τρίποντα και αιχμή τον Μαλέλη με 14 πόντους.

Η αντίδραση του Ερμή δεν ήρθε στην αρχή της τρίτης περίοδο, με το Ψυχικό να διατηρεί το προβάδισμα και να φτάνει στο 55-71 στο 25′. Ο Ερμής ”ξύπνησε” σε εκείνο το σημείο, έπαιξε εκπληκτική άμυνα και με επιμερους σκορ 9-1 μείωσε σε 64-72 στο 30′ μπαίνοντας εκ νέου μέσα στον αγώνα!

Στο ξεκίνημα της τέταρτης και καθοριστικής περιόδου ο Ερμής μείωσε ακόμα περισσότερο (66-72), αλλά ένα ακόμα τρίποντο για το Ψυχικό πήγε αμέσως τη διαφορά στο +9 για τους φιλοξενούμενους, που κράτησαν την υπέρ τους διαφορά και τον έλεγχο του αγώνα φτάνοντας στο τελικό 72-86.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Μαραμής-Παζώλης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 42-50, 64-72, 72-86.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Οικονόμου): Ουάϊλι 17, Καουφμάνις 13 (3), Νάκης, Ζαρμακούπης 6, Πάππος, Καλημέρης 2, Φιλοξενίδης 3, Τσούμας, Μητσιμπόνας 2, Τάταρης 15 (1), Σιγάλας, Κυρίτσης 13.

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Βίκτορ 13, Κουκάς 5 (1), Σεγκού 14 (1), Παπανικολάου 16 (3), Αμβράζης, Μαλέλης 16 (2), Παύλος 13 (3), Αθανασούλας 6 (1), Αναστασόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Γοργόνης 3 (1).