Α’ ΕΣΚΑΣΕ (Playoffs): Το πρωτάθλημα στη Λιβαδειά! Κάδμος-Κένταυρος 70-76

Ο Κένταυρος Λιβαδειάς είναι από σήμερα ο πρωταθλητής της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, η ομάδα που πήρε την άνοδο για τη Γ’ Εθνική κερδίζοντας μέσα στη Θήβα τον Κάδμο με 70-76, κάνοντας το 3-1 στη σειρά και πετυχαίνοντας το μεγάλο στόχο που είχε θέσει από την αρχή της περιόδου!

Οι παίκτες του Μάρκου έχοντας το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του τελικού έφτασαν στη μεγάλη νίκη στηριζόμενοι στο περιφερειακό σουτ ιδίως το πρώτο ημίχρονο και στον επιθετικό οίστρο του Γαρμπή που πέτυχε 5 τρίποντα στο πρώτο μέρος!

Ο Γαρμπής παραλίγο στο τέλος από κορυφαίος να εξελιχθεί σε…μοιραίος, καθώς σε τρίποντο που πέτυχε στο 33′ έγραψε το 55-64 αλλά δεχόμενος τεχνική ποινή αποβλήθηκε από το υπόλοιπο του τελικού έχοντας και ένα αντιαθλητικό φάουλ από το πρώτο μέρος!

Ο Κένταυρος άντεξε όμως στην πίεση που του έβαλε ο Κάδμος ο οποίος μείωσε στο τρίποντο και έχασε την επόμενη επίθεση για την ισοφάριση με τον Στεφάνου να έχει 2/2 βολές στο κρίσιμο σημείο του ντέρμπι και τον Κένταυρο να επικρατεί τελικά με 70-76 παίρνοντας την άνοδο!

Ο Κάδμος ξεκίνησε καλύτερα το ντέρμπι και με τον ενθουσιασμό του γηπεδούχου προηγήθηκε με 7-2 στο 3′ με τρίποντο του Κόλλια.

Ο Κένταυρος πλησίασε για πρωτη φορά στο καλάθι στο 6′ με τρίποντο του Στεφάνου (11-9), για να ξεκινήσει από εκεί και πέρα η ”ραψωδία” του Γαρμπή. Αρχικά με δύο κολλητά τρίποντα μείωσε σε 19-16 με τον Κάδμο να έχει προηγηθεί λίγο νωρίτερα με τη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ (19-10), με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 19-17.

Τρίποντη εκτέλεση Γαρμπή

Στο 12′ με το τρίτο τρίποντο του Γαρμπή ο Κένταυρος προηγήθηκε για πρώτη φορά στον τελικό (22-24) και έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Ο Πέττας με νέο τρίποντο πήγε τη διαφορά στο +5 (22-27), ο Γαρμπής με νέο τρίποντο στο 25-34, με τον Θανάσαινα να απαντάει με δικό του εύστοχο τρίποντο για το 29-34 αλλά και πάλι τον Γαρμπή με το 5ο του τρίποντο να κάνει το 31-37.

Ο Μαντζιώρης τον μιμήθηκε για το 31-40, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με 33-44 με τον Κένταυρο στη μεγαλύτερη διαφορά (+11) έχοντας ευστοχήσει σε 8 τρίποντα και με το επιμερους σκορ της β’ περιόδου να είναι 12-27!

Ο Κένταυρος μπήκε στο β’ ημίχρονο με…φόρα και ξέφυγε με 33-49 στο 23′ με το +16 να δίνει εκείνη την ώρα…παράσταση τίτλου!

Ο Κάδμος όμως δεν τα παράτησε, έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 7-0 μείωσε σε 40-49 στο 25′, ενώ με τρίποντου του Δουρούκη καλάθι του Πανταζή μετά από κλέψιμο πλησίασε στο -6 (45-51) στο 26′ ενώ ο Γκρινιάρης μείωσε σε απόσταση βολής (49-51) τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 16-2, το οποίο έσπασε ο Κοϊτσάνος κάνοντας το 49-53!

Με τρίποντο του Δουρούκη ο Κάδμος πήγε το ντερμπι στον πόντο (52-53) για να απαντήσει ο Πέττας με το ίδιο νόμισμα και το 52-56 να είναι το σκορ της γ’ περιόδου αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια!

Ο Δημητριάδης με τρίποντο στο 32′ έδωσε αέρα 9 πόντων στην ομάδα του, όμως και πάλι ο Δουρούκης είχε την απάντηση έξω από τη γραμμή του τριπόντου μειώνοντας σε 55-61.

Τρίποντο και αποβολή Γαρμπή!

Στο 33′ ο Γαρμπής με τρίποντο γράφει το 55-64, αλλά δέχεται τεχνική ποινή και αποβάλλεται από το ματς καθώς το πρώτο μέρος είχε χρεωθεί και με αντιαθλητικό φάουλ!

Ο Κάδμος μείωσε σε 58-64 για να πετύχει κρίσιμο τρίποντο ο Στεφάνου για το 58-67. Ο Ανδρόνικος το πήρε πάνω του για τον Καδμο και με 4 σερί πόντους μείωσε σε 62-67, αλλά ο Κένταυρος έδειξε να ελέγχει τον αγώνα έχοντας μια διαφορά 6-8 πόντων.

Σε απόσταση βολής!

Στο 1:10 για τη λήξη με το σκορ στο 64-72 ο Κόλλιας με τρίποντο πέτυχε το 67-72, ενώ με νέο τρίποντο ο Γκρινιάρης στα 40” για τη λήξη μείωσε σε 70-73!

Ο Κοϊτσανος είχε 0/2 βολές, ο Γκρινιάρης αστόχησε στο τρίποντο για την ισοφάριση και ο Στεφάνου με ”κρύο αίμα΄΄ στα 20” για τη λήξη με 2/2 βολές έγραψε το 70-75, με τον Κάδμο να αστοχεί και τον Μαντζιώρη με 1/2 βολές να γράφει το τελικό 70-76 που έφερε την ομάδα της Λιβαδειάς στη Γ’ Εθνική!

Διαιτητές: Σκαλτσής-Τηγάνης (ΕΣΚΑ)-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 33-44, 52-56, 70-76.